Osnovana Građevinska komora Srbije

Bez autora
Jul 10 2013

Domaća građevinska industrija osnovala je svoju privrednu komoru, u koju se već prijavilo više od 2.000 preduzeća. Član operativnog tima Građevinsko-industrijske komore Srbije, Goran Rodić izjavio je da je ta asocijacija već počela da radi u Beogradu sa ciljem da aktivira posrnulu građevinsku industriju i operativu, koja bi mogla da učestvuje sa više od 40 odsto u bruto domaćem priozvodu (BDP) zemlje. Rodić je istakao da komora naročito želi da podstakne građevinske firme da nastupe na stranim tržištima, na kojima smo nekada bili veoma angažovani i cenjeni. Papirologija oko osnivanja je završena, a ostalo je samo nešto usaglašavanja oko arbitraže, tako da će komora već iduće nedelje zvanično početi da funkcioniše u punom kapacitetu.

Osnovana Građevinska komora SrbijeDomaća građevinska industrija osnovala je svoju privrednu komoru, u koju se već prijavilo više od 2.000 preduzeća.

Član operativnog tima Građevinsko-industrijske komore Srbije, Goran Rodić izjavio je da je ta asocijacija već počela da radi u Beogradu sa ciljem da aktivira posrnulu građevinsku industriju i operativu, koja bi mogla da učestvuje sa više od 40 odsto u bruto domaćem priozvodu (BDP) zemlje.

Rodić je istakao da komora naročito želi da podstakne građevinske firme da nastupe na stranim tržištima, na kojima smo nekada bili veoma angažovani i cenjeni.

"Papirologija oko osnivanja je završena, a ostalo je samo nešto usaglašavanja oko arbitraže, tako da će komora već iduće nedelje zvanično početi da funkcioniše u punom kapacitetu", naglasio je Rodić.

Prema njegovim rečima, Građevinsko-industrijska privredna komora već ima predstavništva u Rusiji i Alžiru i očekuje se da se u tim zemljama prvi veliki poslovi dobiju već u trećem kvartalu ove godine.

"U situaciji smo da nas ceo svet traži, a mi nemamo šta da ponudimo. Veliki su poslovi predviđeni u Alžiru, Kazahstanu, Rusiji, Maroku, Tunisu, zapadnoj Evropi, gde su naše članice prisutne i već imamo prve pozitivne vesti sa tih tržišta", naglasio je taj ekspert za građevinarstvo.

Osnovna zamisao je da se uposle kapaciteti, poveća zaposlenost i očuva posrnula operativa, rekao je Rodić ističući da je sramota za državu da nas širom sveta traže, a da ta grana privrede u svojoj zemlji ima loš stauts.

On je dodao da komora traži od države da domaća operativa na tenderima može ravnopravno da učestvuje sa stranim kompanijama i da se osnuje poseban garantni fond, koji bi obezbeđivao neimarima nastup u inostranstvu.

"Po našim procenama, mi bi sada mogli samo u Alžiru, Kazahstanu, Rusiji, Maroku i Tunisu, gde su već prisutni Putevi Užice i Hidrotehnika i Hidroenergetika, Energoprojekt i neke druge naše firme, godišnje da realizujemo poslova u vrednosti blizu dve milijarde dolara", naglasio je Rodić.

Dobijanje takvih poslova bi, kako je rekao, obezbedilo Srbiji ogroman devizni priliv i veliki potencijal za rast stanogradnje u našoj zemlji.

Građevinsko-industrijska komora je nastala nakon što je inicijativu za njeno osnivanje podneo Savez građevinskih inženjera i tehničara Srbije još pre 10 godina, na kongresu građevinara u VrnjačkojBanji.

Komora će imati i arbitražnu nadležnost na međunaronom nivou i sada se osnivački akt komore usaglašava sa međunarodnim propisima u toj oblasti.

Srpska građevinska komora biće na neki način veliki konzorcijum, povezan sa sličnim esnafskim udruženjima građevinara u Evropi i svetu, objasnio je Rodić.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik