Prenos prava raspolaganja nad 127 stambenih jedinica

Bez autora
Apr 16 2012

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Petar Đokić i gradonačelnik Banjaluke Dragoljub Davidović potpisali su danas u Banjaluci ugovor o prenosu prava raspolaganja i korištenja 127 stambenih jedinica nabavljenih sredstvima Vlade Republike Srpske na opštinu Banjaluka. Ugovor se odnosi na stanove koje je Vlada Srpske izgradila iz Programa stambenog zbrinjavanja porodica poginulih boraca RS i ratnih vojnih invalida još 2008. i 2009. godine, te da se njime prenose vlasništvo sa ministarstva na opštinu što se radi u cijeloj RS, sa ciljem da se ubrza sticanje prava vlasništva nad tim stanovima. Vrijednost 127 stambenih jedinica je 9.293.827 KM, od čega je Ministarstvo učestvovalo sa 5.147.733 KM, a grad Banjaluka sa 4.146.094 KM. Potpisivanjem ugovora za sve one porodice koje su ostvarile ovo pravo stvorili su se uslovi da vrlo brzo uđu postupak otkupa ovih stanova u kojima neće imati troškova otkupa i samo će formalno biti proveden prenos vlasništva na stambenim jedinicama koje trenutno koriste.

Prenos prava raspolaganja nad 127 stambenih jedinicaMinistar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Petar Đokić i gradonačelnik Banjaluke Dragoljub Davidović potpisali su danas u Banjaluci ugovor o prenosu prava raspolaganja i korištenja 127 stambenih jedinica nabavljenih sredstvima Vlade Republike Srpske na opštinu Banjaluka, javile su agencije.

Đokić je nakon potpisivanja ugovora novinarima rekao da se ugovor odnosi na stanove koje je Vlada Srpske izgradila iz Programa stambenog zbrinjavanja porodica poginulih boraca RS i ratnih vojnih invalida još 2008. i 2009. godine, te da se njime prenose vlasništvo sa ministarstva na opštinu što se radi u cijeloj RS, sa ciljem da se ubrza sticanje prava vlasništva nad tim stanovima.

- Vrijednost 127 stambenih jedinica je 9.293.827 KM, od čega je Ministarstvo učestvovalo sa 5.147.733 KM, a grad Banjaluka sa 4.146.094 KM - rekao je Đokić i dodao da su potpisivanjem ugovora za sve one porodice koje su ostvarile ovo pravo stvorili uslovi da vrlo brzo uđu postupak otkupa ovih stanova u kojima neće imati troškova otkupa i da će samo formalno biti proveden prenos vlasništva na stambenim jedinicama koje trenutno koriste.

Đokić je rekao da je za Program stambenog zbrinjavanja porodica poginulih boraca RS i RVI od 2008. godine do danas izdvojeno 50 miliona KM, naglasivši da će se u narednom periodu intenzivno nastaviti program stambenog zbrinjavanja.

O izgradnji novih stambenih jedinica

On je za narednu sedmicu najavio raspisivanje tendera za izgradnju novih 48 stambenih jedinica u Banjaluci.

- U Banjaluci trebamo da izgradimo još 325 stanova i obezbjedinom 158 nepovratnih novčanih pomoći u narednom periodu, a u RS 880 stanova, dok 2098 porodica treba zbrinuti nepovratnim novčanim sredstvima - rekao je Đokić i dodao da bi se do sredine godine raspisao još jedan tender za izgradnju 30 stanova za grad Banjaluku.

Đokić je naglasio potrebu za ubrzavanjem rješavanja ovog problema i dodao da se ukoliko se stvore svi uslovi i ukoliko u Narodnoj skupštini bude usvojen plan zaduženja u RS, u sam prioritet zaduženja u narednom periodu uvrsti program potpunog stambenog zbrinjavanja porodica poginulih boraca i RVI, za šta je potrebno obezbijediti 47 miliona KM.

Prema riječima Đokića, na listi posebnog programa za stambeno zbrinjavanje još se nalazi više od 2000 porodica, a ukoliko se kreditno zaduženje podrži, procjenjuje se da bi do 2014. godine ovaj program bio realizovan u cijelosti.

Sa postojećim sredstvima, njegova realizacija trajala bi najmanje osam do devet godina.

Gradonačelnik Banjaluke je istakao da se najavljena izgradnja novih 48 stambenih jedinica planira u naselju Ada, ističući da bi ti stanovi mogli biti izgrađeni do sredine naredne godine.

Davidović je rekao da je u Banjaluci do sada za zbrinjavanje porodica poginuligh boraca i RVI izgrađeno nešto manje od 600 stambenih jedinica, te da je grad od 2000. godine do danas izdvojio oko 40 miliona KM.

Moguće produženje roka za legalizaciju

Rok za legalizaciju bespravno izgrađenih objekata, prema najavama iz Ministarstva prostornog uređenja, građevinarstva i ekologije Republike Srpske, mogao bi biti prolongiran, izjavio je gradonačelnik Banjaluke Dragoljub Davidović.

- Mislim da je to dobra reakcija Ministarstva i nadam se da će do toga doći - rekao je Davidović.

On je dodao da je u Banjaluci za legalizaciju prijavljeno oko 8.000 objekata, a da je u međuvremenu legalizovano 1.550, te da je najveći problem u rješavanju imovinsko-pravnih odnosa, odnosno statusa zemljišta na kojem se nalaze objekti.

On je istakao da je od legalizovanih 1.550 objekata grad naplatio više od pet miliona maraka.

Rok za legalizaciju bespravno izgrađenih objekata juče je istekao na području Banjaluke gdje, prema nekim procjenama, ima između 15.000 i 20.000 nelegalno izgrađenih objekata.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik