Tržište stanova: Svi čekaju strance

Bez autora
Apr 09 2013

Velika strana ulaganja, koja se u Srbiji očekuju u narednom periodu, mogla bi da podignu cenu kvadrata i za deset odsto, procena je agencija za promet nekretnina. Naime, potražnja za kvalitetnim stanovima, ukoliko se pojave strani investitori, biće povećana, a zbog loše ponude jasno je da će cene biti korigovane. To se posebno odnosi na najtraženije dvosobne i dvoiposobne nekretnine. Očekuje se da će u maju situacija da se promeni, da će tržište u Beogradu konačno da zaživi. Inače je maj najudarniji mesec u kupoprodaji nepokretnosti. A, još ako u zemlju uđe veliki novac to će se najpre osetiti na tržištu nekretnina. Najsvežiji primer su najavljene investicije iz Abu Dabija, pa su seljaci u blizini kombinata beć podigli cenu poljoprivrednog zemljišta za 20 do 30 odsto.

Tržište stanova: Svi čekaju stranceVelika strana ulaganja, koja se u Srbiji očekuju u narednom periodu, mogla bi da podignu cenu kvadrata i za deset odsto, procena je agencija za promet nekretnina.

Naime, potražnja za kvalitetnim stanovima, ukoliko se pojave strani investitori, biće povećana, a zbog loše ponude jasno je da će cene biti korigovane. To se posebno odnosi na najtraženije dvosobne i dvoiposobne nekretnine.

- Očekujemo da će u maju situacija da se promeni, da će tržište u Beogradu konačno da zaživi - kaže Nedeljko Malinović, vlasnik agencije „Legat“.

- Inače je maj najudarniji mesec u kupoprodaji nepokretnosti. A, još ako u zemlju uđe veliki novac to će se najpre osetiti na tržištu nekretnina. Najsvežiji primer su najavljene investicije iz Abu Dabija, pa su seljaci u blizini kombinata beć podigli cenu poljoprivrednog zemljišta za 20 do 30 odsto.

Cene stambenog prostora u poslednjih deset meseci stagniraju. U glavnom gradu se mesečno obavi oko 50 do 100 kupoprodaja. U centru Beograda, na Vračaru, Dedinju i Senjaku kvadratni metar košta od 1.800 do 2.200 evra, ali za luksuznije nekretnine traži se i 3.500 evra za kvadrat. Novi Beograd je šarolik, blokovi su od 800 do 1.100, a u zgradama kod „Arene“ kvadrat je oko 1.800 evra. Na Karaburmi se cena kreće od 800 do 1.000 evra, Mirijevu od 1.000 do 1.100, Banovom brdu od 1.400 do 1.600... Cena novogradnje sa čistim papirima veća je za 20 do 30 odsto u odnosu na „polovne“ kvadrate.

Promet nekretnina u Novom Sadu je za 10 odsto veći u odnosu na isti period prošle godine.

- Prodaju se i stanovi i kuće, a placevi za izgradnju kuća van grada su standardno traženi, i to sremska strana - kaže direktor „NS grup“ nekretnina Novica Nikolić.

- U poslednje vreme sve češće pojavljuju se hitne prodaje, gde su prodavci spremni i na drastično obaranje cena. Najtraženiji su jednoiposobni stanovi. Cena se kreće oko 1.000 evra po kvadratu, a za 100 ili 200 evra je veća što je lokacija bolja.

Tržište nekretnina u Nišu stagnira, a prognoze su da će se takvo stanje zadržati i u narednom periodu. Marija Stamenković iz agencije „Digital haus“ kaže da se više traže novosagrađeni stanovi jer kupci misle da će proći jeftinije zbog povraćaja PDV, što je zabluda. Kvadrati u centru sa 1.300 evra „pali“ su na 1.100 ali neke lokacije i dalje drže cenu. Na Panteleju, cene su porasle tako da je sada kvadrat umesto 650 i 750 evra čak 850 evra. Procenjuje se da se u Nišu nudi oko 10.000 stanova.

U Kragujevcu već nekoliko godina vlada zatišje na tržištu nekretnina. Cene padaju na nivo devedestih, ali nedovoljno za ozbiljniji promet. Tako je za stan, u visokom prizemlju, od 84 kvadrata, u pešačkoj zoni (Lole Ribara), pre šest godina nuđeno 150.000 evra, a sada nema ponude ni za upola manje para. Stanovi od 80 kvadrata u ulici Zorana Đinđića, nedaleko od Skupštine grada, do pre tri godine, plaćani su skoro hiljadu evra po kvadratu. Nedavno je u prvoj zgradi, do Gradskog doma, stan te površine prodat za 37.000 evra. U prigradskim naseljima je situacija još gora.

U Crnoj Gori stanovi se grade punom parom

Kraj obale papreno

Uprkos ekonomskoj krizi, koja uveliko trese Crnu Goru, i lošim vremenskim uslovima, duž Crnogorskog primorja građevinske mašine zuje kao retko kada. Najviše se grade stanovi za tržište, iako je njihov broj mnogo veći od broja kupaca. Samo na Budvanskoj rivijeri - je više od 5.000 neprodatih stanova. To je broj ranije izgrađenih stanova, dok onih u izgradnji takođe ima u hiljadama.

Najskuplji stanovi su i dalje oni u vilama na Zavali, gde se kvadratni metar kreće oko 5.000 evra, kao i u elitnom „Centru Plaza“ u centru Budve, gde je kvadrat najmanje 3.000 evra. Duž budvanskog polja, ali i južnije prema Bečićima stanovi u novogradnji su jeftiniji - od 1.500 do 2.500 evra za metar kvadratni. Ima međutim i onih koji nude stanove, istina malo podalje od obale, po ceni od 1.000 do 1.200 evra za kvadrat.

U agencijama za promet nekretnina kažu da je dalje interesovanje slabo, ali da se u poslednje vreme vraćaju - Rusi. Stare mušterije iz 2006, koje su masno plaćale stanove, naročito one s pogledom na more. To ohrabruje graditelje, koji i dalje smatraju da je gradnja stanova najbolji biznis i da će kupci, ipak, stići.

Prodaja kuća je svedena na minimum. Luksuznije veće kuće koštaju od 500.000 do milion evra. Znatno je opao i promet placeva. Cene su tu niže nego ranije i kreću se od 200-300 evra po kvadratu uz samu obalu do 50 u zaleđu, uglavnom u seoskom području.

Cene nekretnina u Podgorici ostale su na istom nivou kao minulih godina. Cena kvadrata se u proseku kreće oko hiljadu evra, ali u nekim delovima grada je i upola manja. Kupovna moć građana je opala, ali prodaje ima, kaže za „Novosti“ Marko Ćipović iz Agencije za nekretnine „Krstaš“.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik