Vlada RS je spremna za potrebe republičkih institucija kupiti neproduktivne nekretnine GIK "Hidrogradnja" iz Istočnog Sarajeva koje se nalaze u Foči, Trebinju i Palama kada one budu ponuđene na stečajnoj prodaji. Vlada RS je, takođe, svojim zaključkom dala preporuke Fondu PIO, Fondu zdravstvenog osiguranja i Poreskoj upravi RS da tokom stečajne reorganizacije "Hidrogradnje" izvrše konverziju svojih potraživanja u akcije u reogranizovanom privrednom društvu. Zainteresovani smo da se u postupku stečajne reorganizacije obezbijedi opstanak ovog privrednog društva i da se stvore uslovi za njegovo poslovanje i novi početak, naveli su u Vladi RS. Ukupne obaveze "Hidrogradnje", zaključno s polugodištem 2011, iznosile su 12,6 miliona KM...
Vlada RS je spremna za potrebe republičkih institucija kupiti neproduktivne nekretnine GIK "Hidrogradnja" iz Istočnog Sarajeva koje se nalaze u Foči, Trebinju i Palama kada one budu ponuđene na stečajnoj prodaji.
Vlada RS je, takođe, svojim zaključkom dala preporuke Fondu PIO, Fondu zdravstvenog osiguranja i Poreskoj upravi RS da tokom stečajne reorganizacije "Hidrogradnje" izvrše konverziju svojih potraživanja u akcije u reogranizovanom privrednom društvu.
"Zainteresovani smo da se u postupku stečajne reorganizacije obezbijedi opstanak ovog privrednog društva i da se stvore uslovi za njegovo poslovanje i novi početak", naveli su u Vladi RS.
Ukupne obaveze "Hidrogradnje", zaključno s polugodištem 2011, iznosile su 12,6 miliona KM.
Željko Milisavljević, predsjednik Sindikalnog odbora "Hidrogradnje" iz Istočnog Sarajeva, izjavio je da su se radnici tog preduzeća u nedavnom razgovoru s premijerom RS Aleksandrom Džombićem složili s planom prodaje neaktivne imovine firme.
"Kupovina imovine je ranije dogovorena s ciljem naplate radničkih potraživanja, a sve kroz dinamiku izvršenja postupka stečaja kroz reorganizaciju i kasnijeg nastavka poslovanja preduzeća", rekao je Milisavljević.
On je precizirao da Vlada RS treba da kupi stambeno-poslovne objekte u Foči, Trebinju i Palama koji se najvećim dijelom sada ne koriste.
"Iz Vlade su nam obećali pomoć pri prolasku kroz stečajni postupak u reorganizaciji i stavljanjem zdravog dijela firme nakon ovog postupka u funkciju. Ulili su nam povjerenje i očekujemo pozitivan ishod situacije", rekao je Milisavljević.
Radnici "Hidrogradnje" su tokom ranijih pregovora u Vladi RS izrazili spremnost da polovina njihovih potraživanja, od ukupno četiri miliona KM, bude pretvorena u akcije, dok druga polovina treba da im bude namirena prodajom neproduktivne imovine preduzeća.
Njima se duguje između pet i 30 plata uz ostale naknade, u zavisnosti od radne jedinice i statusa. U preduzeću se sada na spisku vodi 250 radnika, a iz Sindikalne organizacije ove firme se nadaju da kroz postupak reorganizacije postoji prostor da se zadrži 150 radnika koji bi radili u preostalom zdravom dijelu firme.