Vlastita nekretnina nekada je bila pravilo, a danas je luksuz
Cijene nekretnina na obali stabilnije su nego proteklih godina, no i dalje rastu. Iako prosječnom građaninu nije nimalo jednostavno izdvojiti od 3 do 5 tisuća eura po četvornom metru - raste i potražnja. Osobito za kvalitetnim smještajem na privlačnim lokacijama. Kupci su sve češće Hrvati koji žive u inozemstvu te stanovnici susjednih zemalja.
Za četvorni metar stana na Braču, Hvaru, Cresu ili Lošinju potrebno je u prosjeku izdvojiti između tri i četiri tisuće eura. Slično je u Puli, Rijeci i Šibeniku.
- Dosta su se cijene stabilizirale nakon nekog udarnog vala unazad dvije godine, tako da sad dolazimo malo do raslojavanja, više se gleda kvaliteta, cijene više ne luduju prema gore, ali nema ni nekih značajnih tendencija, dapače, da će pasti, kaže Marko Triva, vlasnik agencije za nekretnine u Šibeniku.
Prosječna cijena kvadrata u Dubrovniku u godinu dana porasla je oko 30 posto jer potražnja i dalje premašuje ponudu. Davorin Krešić, potpredsjednik Strukovne grupe posrednika u prometu nekretnina HGK - DNŽ, navodi primjer stana u Lapadu s dvije spavaće sobe i parkirnim mjestom, koji bi realno trebao stajati 4500 do 5000 tisuća eura po kvadratu, a prodao se za više od 6000.
U Opatiji su cijene slične dubrovačkim. Građanima s prosječnom plaćom kupnja nekretnine gotovo je nemoguća.
- Jako teško. Jako teško, uz neke hipoteke. Na primjer, od staraca uzmu hipoteku od kuće, od auta, od imanja nekoga i tako. Bez toga ne može, jako teško, kaže jedan prolaznik.
- Preteško je kupiti nekretninu u Hrvatskoj, s obzirom na prosjek plaće i cijene nekretnina gotovo je nemoguće. Ako ne sudjeluju dvije plaće, gotovo je nemoguće, pogotovo u skupim gradovima poput Rijeke, Zagreba, Splita, kaže drugi.
Iako podaci pokazuju trend pada prodaje nekretnina, interes za onima visoke kvalitete na privlačnim lokacijama i dalje je veći od ponude. Kupci su najčešće iz inozemstva.
- U Hrvatskoj, odnosno u Rijeci, da bi netko kupio prosječan stan od 100 kvadrata, Riječanin mora raditi 14 i pol godina, u Zagrebu 15 godina, a najteže je doći do nekretnine u Hrvatskoj u Zadru, gdje se treba raditi preko 17 godina da bi netko kupio prosječan stan. Međutim, isti podaci, gotovo identični su i za ostatak Europe, kaže Branko Papeš, vlasnik agencije za nekretnine u Rijeci.
U Beču je za stan potrebno raditi 15, u Rimu 19, a u Londonu 20 godina. Vlastita nekretnina nekada je bila pravilo, a danas je, sudeći prema cijenama, luksuz.