Zakon o legalizaciji stupa na snagu od jeseni

Bez autora
Jun 17 2013

Javna rasprava o Nacrtu zakona o legalizaciji je završena. U predlog novog propisa unose se poslednje izmene, a nakon prikupljenih saglasnosti nadležnih ministarstava, Vlada Srbije daće „zeleno svetlo“ na jednoj od narednih sednica. S obzirom na to da od 6. juna ove godine ne postoji zakon koji reguliše legalizaciju bespravno sagrađenih objekata, odnosno naknadno izdavanje građevinskih i upotrebnih dozvola, Skupština Srbije bi predlog novog propisa trebalo da razmatra po hitnom postupku. Međutim, ako se poslanici o predlogu ne izjasne do sredine jula, onda je realno da tek u septembru novi zakon može da stupi na snagu. Prvi put se dešava da predlog Ministarstva građevinarstva u lokalnim samoupravama nije dočekan na „nož“. Opštine i gradovi, prema rečima Saše Paunovića, predsednika Stalne konferencije, na predloženi zakon o legalizaciji nemaju bitnijih primedbi. Vraća im se sloboda oko utvrđivanja visine naknade za uređenje zemljišta.

Zakon o legalizaciji stupa na snagu od jeseniJavna rasprava o Nacrtu zakona o legalizaciji je završena. U predlog novog propisa unose se poslednje izmene, a nakon prikupljenih saglasnosti nadležnih ministarstava, Vlada Srbije daće „zeleno svetlo“ na jednoj od narednih sednica.

S obzirom na to da od 6. juna ove godine ne postoji zakon koji reguliše legalizaciju bespravno sagrađenih objekata, odnosno naknadno izdavanje građevinskih i upotrebnih dozvola, Skupština Srbije bi predlog novog propisa trebalo da razmatra po hitnom postupku. Međutim, ako se poslanici o predlogu ne izjasne do sredine jula, onda je realno da tek u septembru novi zakon može da stupi na snagu.

Prvi put se dešava da predlog Ministarstva građevinarstva u lokalnim samoupravama nije dočekan na „nož“. Opštine i gradovi, prema rečima Saše Paunovića, predsednika Stalne konferencije, na predloženi zakon o legalizaciji nemaju bitnijih primedbi. Vraća im se sloboda oko utvrđivanja visine naknade za uređenje zemljišta. Većina opština i gradova će najverovatnije, bar do kraja ove godine, svojim odlukama zadržati popuste od 99 i 60 odsto, što je bilo predviđeno prethodnim zakonom. Ali te odluke mogu da „padnu“ na Ustavnom sudu, jer je upravo zbog popusta deo o legalizaciji iz Zakona o planiranju i izgradnji proglašen neustavnim. Zato će i lokalne samouprave morati da povedu računa i da svojim odlukama o visini naknade i popustima ne diskriminišu građane, koji su legalno gradili sa svim papirima i plaćenim taksama.

- Važno je da se lokalnim samoupravama vraća ono što je ranije bila njihova nadležnost, a što se tiče stručnog dela zakona, takođe nema ničeg spornog - kaže Paunović.

- Da bismo građanima omogućili lakšu legalizaciju, verovatno će većina opština ostaviti astronomske popuste do kraja godine. Inače, mislim da se ovim zakonom o legalizaciji ništa bitno neće promeniti, ni on, kao i prethodni, neće dati efekte. Jer, neće biti velikog odziva građana, pošto sada imaju mogućnost da se kao vlasnici nelegalnih zdanja upišu u katastar. Ko neće da prodaje objekat već planira tu da nastavi da živi, njemu legalizacija nije ni potrebna. Dakle, ovaj zakon o legalizaciji mora da se donese jer ne smemo da budemo bez propisa, koji reguliše tu oblast zbog onih koji hoće građevinsku i upotrebnu dozvolu. Zakon je potreban i zbog onih poslovnih zdanja velike površine, jer oni bez legalizacije ne mogu da dobiju tapiju.

Obaveze

Nacrtom zakona predviđeno je da se naknadne građevinska i upotrebna dozvola, „upakovane“ u jedno rešenje izdaju samo za objekte sazidane do 11. septembra 2009. godine, za koje je po ranijim propisima već podnet zahtev za legalizaciju. Vlasnik mora da priloži (ako to do sada nije uradio) glavni projekat u tri primerka, dokaz o pravu korišćenja, svojine ili zakupa parcele, dokaz o plaćenoj naknadi za uređenje zemljišta i dokaz o plaćenoj administrativnoj taksi.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik