U čačanskom kraju pojedini otkupljivači za kilogram najkvalitetnije maline nude i po 160 dinara, dok je pre petnaestak dana otkup počeo sa mnogo nižom cenom. Malinari pretpostavljaju da je sadašnje poskupljenje rezultat manje ponude zbog zastoja u berbi usled kišovitog i hladnog vremena. Ponoviće se priča iz ranijih godina, pa će hladnjačari kad berba bude u punom jeku, opet oboriti cenu maline i podseća da je otkup prve klase počeo sa samo 100 dinara za kilogram. Problema ima i u obezbedjenju radne snage za berbu. Ranije su ovaj posao najčešće obavljali nadničari iz Rumunije i Bugarske, a sada je u čačanska sela došlo samo desetak radnika iz Bugarske. Dnevnica se kreće oko 15 evra, uz redovan obrok. Trenutno stanje u zasadima maline je zadovoljavajuće, ali preti truljenje plodova ukoliko se kiše nastave. Dosada prikupljeni podaci govore da su ponegde prinosi umanjeni, ali će ukupan rod, ipak, biti na nivou prošlogodišnjeg, jer su povećane površine pod malinom. Prošle godine je u Srbiji ubrano oko 63.000 tona ovog voća.
U čačanskom kraju pojedini otkupljivači za kilogram najkvalitetnije maline nude i po 160 dinara, dok je pre petnaestak dana otkup počeo sa mnogo nižom cenom.
Malinari pretpostavljaju da je sadašnje poskupljenje rezultat manje ponude zbog zastoja u berbi usled kišovitog i hladnog vremena.
Predstavnik Udruženja "Vilamet" Miodrag Bogdanović smatra da će se ponoviti priča iz ranijih godina, pa će hladnjačari kad berba bude u punom jeku, opet oboriti cenu maline i podseća da je otkup prve klase počeo sa samo 100 dinara za kilogram.
Problema ima i u obezbedjenju radne snage za berbu. Ranije su ovaj posao najčešće obavljali nadničari iz Rumunije i Bugarske, a sada je u čačanska sela došlo samo desetak radnika iz Bugarske.
Dnevnica se kreće oko 15 evra, uz redovan obrok.
Stručnjak čačanskog Instituta za voćarstvo Aleksandar Leposavić kaže da je trenutno stanje u zasadima maline zadovoljavajuće, ali da preti truljenje plodova ukoliko se kiše nastave.
Dosada prikupljeni podaci govore da su ponegde prinosi umanjeni, ali će ukupan rod, ipak, biti na nivou prošlogodišnjeg, jer su povećane površine pod malinom.
Prošle godine je u Srbiji ubrano oko 63.000 tona ovog voća.