Vječita dilema kod farmera u predsjetvenom period je koji hibrid odabrati, koji je potencijal prinosa u zrnu, kakav je početni porast, kada započeti berbu, kada silirati i slično.
Ozbiljna stočarska proizvodnja zahtijeva pravilnu i kvalitetnu ishranu stoke ukoliko se žele postići vanredni proizvodni rezultati. To je jedna od osnovnih pretpostavki rentabilne proizvodnje mesa ili mlijeka koja zavisi od toga kako, na koji način i koja krmiva će farmer obezbijediti i izbalansirati u kvalitetan obrok.
Na našem podneblju jedna od najzastupljenijih komponenti obroka je kukuruz, i vrlo često u zimskom periodu, siliran u silažu osnovna ishrana mliječnih krava. Stoga, vječita dilema kod farmera u predsjetvenom periodu je koji hibrid odabrati, koji je potencijal prinosa u zrnu, kakav je početni porast, kada započeti berbu, kada silirati i slično.
Neke od tih dilema visočkim farmerima su vjerovatno mnogo jasnije, nakon posjete predstavnika "Mas seeds Balkan" kompanije i prezentacije portofolija sjemenskog kukuruza.
Ispred ove kompanije, Goran Vujkov i Sonja Radojčin najavili su dolazak francuskih sjemena sorti kukuruza na tržište Bosne i Hercegoine sa portofolijem različitih sorti kukuruza u zrnu, klipu ili za ovo podnevlje najinteresantniji silažni kukuruz.
Za bh. tržište, prema riječima Vujkova, u fokus stavljen dobrim dijelom silažni kukuruz i sorte koje se odlikuju visokom univerzalnošču hibrida (klip, zrno ili silaža). Zašto je bitno u startu odabrati pravilan hibrid, pojasnila je Radojčin.
"Farmeri se susreću sa nepredvidivim vremenskim prilikama, najčešće sa neravnomjernim padavinama tokom sezone, stoga smo tu, jer želimo da osluhnemo što je to što vama farmerima treba, koje su karakteristike ovog podneblja i koja je to FAO grupa uz konstataciju da se sve više farmera okreće ranijim hibridima FAO grupe 300 i 400 i da francuska sjemena stižu tretirana biostimulatorima i fungicidnim tretmanom", kaže Radojčin, prenosi Agroklub.