Ove godine može se očekivati, sudeći prema bilansu ostvarenom u prva dva meseca, da izvoz sprskog agrara bude bar na prošlogodišnjem nivou, u vrednosti oko 1,9 milijardi dolara. Taj nivo izvoza poljoprivrednih proizvoda bio bi pre svega koristan za domaća preduzeća i zemljoradnike, ali i za ukupan trgovinski bilans naše zemlje. Oko 47 odsto izvoza hrane iz Srbije ide na tržište zemalja CEFTE, pre svega Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru i Makedoniju, a ostalo je usmereno ka kupcima iz Evropske unije, gde ćemo verovatno i ubuduće imati potrebu i nameru da budemo prisutniji. Jabuke, koje su naš sve značajniji eksportni proizvod, sve više se plasiraju upravo na to tržište. Logično je i da se izvoz usmerava u okruženje koje je i najprihvatljivije sa stanovišta troškova transporta i pre svega prepoznavanja naših proizvoda i njega treba i ubuduće negovati i učiniti sve da ga sačuvamo. Rast izvoza poljoprivrede i prehrambene industrije Srbije u prva dva meseca ove godine je za 17 odsto, u odnosu na isti period 2009. godine, sigurno dobra vest.
Ove godine može se očekivati, sudeći prema bilansu ostvarenom u prva dva meseca, da izvoz sprskog agrara bude bar na prošlogodišnjem nivou, u vrednosti oko 1,9 milijardi dolara, kazao je sekretar Udruženja za poljoprivredu Privredne komore Srbije (PKS) Milan Prostran.
Kako je ocenio, bi taj nivo izvoza poljoprivrednih proizvoda bio bi pre svega koristan za domaća preduzeća i zemljoradnike, ali i za ukupan trgovinski bilans naše zemlje.
- Oko 47 odsto izvoza hrane iz Srbije ide na tržište zemalja CEFTE, pre svega Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru i Makedoniju, a ostalo je usmereno ka kupcima iz Evropske unije, gde ćemo verovatno i ubuduće imati potrebu i nameru da budemo prisutniji - kazao je Prostran i istakao da želi da se poveća izvoz na tržište Ruske federacije.
- Jabuke, koje su naš sve značajniji eksportni proizvod, sve više se plasiraju upravo na to tržište. Logično je i da se izvoz usmerava u okruženje koje je i najprihvatljivije sa stanovišta troškova transporta i pre svega prepoznavanja naših proizvoda i njega treba i ubuduće negovati i učiniti sve da ga sačuvamo - istakao je on i dodao da je rast izvoza poljoprivrede i prehrambene industrije Srbije u prva dva meseca ove godine za 17 odsto, u odnosu na isti period 2009. godine, sigurno dobra vest.
On je ipak napomenuo da je to dobar signal i za celu 2010. godinu.
- Srpska poljoprivreda je, inače, prošle godine imala jako dobru godinu sa spoljnotrgovinskim suficitom većim od 650 miliona dolara i oko 1,9 milijardu dolara izvoza. To govori da smo imali fondove roba za izvoz i dobro je da se nastavlja taj trend izvoza. Mislim da to treba da podržimo svi, a pre svega oni koji veruju da agrarni izvoz može ublažiti mnoge naše probleme u spoljnotrgovinskom bilansu - kazao je Prostran i ukazao da je izvozna struktura u prva dva meseca ove godine ostala skoro identična finalnoj strukturi izvoza u 2009. godini i u njoj dominira eksport žita, pre svega kukuruza, a potom "našeg tradicionalno najinteresantnijeg voća - malina".
- Slede šećer i jabuke koje već imaju značajni udeo u eksportu srpskog agrara. Imamo robe na lageru i na međunarodnom tržištu postoji tražnja za hranom - kazao je Prostran i istako važnost valjanog obavljanja predstojeće prolećne setve, kako bi na jesen raspoloživi fondovi najvažnijih prehrambenih proizvoda bili što veći.