Zakonom o budžetu za narednu godinu, za poljoprivredu je opredeljeno 138,5 milijardi, što uz refakciju na gorivo, od 11 milijardi, čini iznos agrarne kase od oko 150 milijardi dinara.
Koliko su važna podsticajna sredstva za različite oblasti poljoprivrede, šta kažu poljoprivrednici i da li imaju konkretne predloge?
Svaki vid podrške agraru od strane nadležnih državnih institucija znači poljoprivrednim gazdinstvima, kaže ratar Predrag Zarić iz Bačkog Gradišta i ukazuje na važnost pravovremene isplate subvencija.
"Da subvencija što pre legne u setvi, čak ako može i pre setve da bi mogli to da platimo i da nam ostane neki dinar u džepu, da bi taj dinar mogli da opredelimo, da li za gorivo, da li za veštačko đubrivo ili nešto treće", kaže Zarić
Ima i poljoprivrednika koji smatraju da bi agrarnu politiku trebalo tako kreirati da se subvencionisan repromaterijal pravda računima.
"subvencije su dobro došle, bitno je da su redovne i u pravom momentu, kada su nama najviše potrebne. Inače, ja ne volim to što je to tako direktno,više bih voleo da se svaki dinar pravda računima za seme, za gorivo, za utrošeni materijal", kaže Milenko Jovanović iz Laćarka.
Podsticajna politika u vinogradarsko-vinskom sektoru mora imati kontinuitet, mišljenja je proizvođač grožđa i vina Aleksandar Savić, iz Sremske Kamenice.
"Po meni, ako se već počne sa takvim subvencijama, to ne treba da staje sve dok vinogradarstvo i vinarstvo ne stanu na neke svoje jake noge. Ako se uporedimo sa nekom razvijenom zemljom, da se postave dobri temelji, a onda je u redu da se umanje te subvencije i pomoć", kaže Savić.
Kako će tačno biti raspoređena podsticajna sredstva za različite oblasti poljoprivredne proizvodnje znaće se po donošenju uredbe o raspodeli podsticaja u poljoprivredi i ruralnom razvoju.