U Srbiji je prethodna godina bila prepuna izazova za ratarsku proizvodnju, pre svega zbog klimatskih uslova koji su u određenim intervalima bili veoma nepovoljni, što se odnosi kako na severnije delove naše zemlje, pored ostalog i Banat, tako i na područje Kosova i Metohije, rekao je juče naučni saradnik sa Istraživačko-razvojnog instituta (IRI) „Tamiš” Dragan Božović.
Ovaj stručnjak je za Tanjug naglasio da su vremenske prilike značajno uticale na visinu i kvalitet prinosa kukuruza, soje i šećerne repe, a da su nešto manje posledice ove sezone registrovane kod useva pšenice, suncokreta i uljane repice. Božović je istakao da je IRI „Tamiš” iz Pančeva, pored toga što pokriva Južnobanatski region, izuzetno aktivan i na teritoriji Kosova i Metohije. „Prevashodno pokrivamo sve manastirske ekonomije, od kojih su najveće Gračanička, Dečanska i ekonomija Pećke patrijaršije u čijem posedu se nalazi više stotina hektara zemlje, zatim farme krava, koza, ovaca, kokošaka, vinogradi i voćnjaci”, naveo je on.
Primera radi, ističe Božović, atar gračaničke opštine veći je od 4.500 hektara i pretežno je u vlasništvu manastirske ekonomije. Božović ističe da je najveća Gračanička crkvena ekonomija, koja se nalazi dva kilometara od manastira Gračanica, u naselju Badovac. Izgradnja je krenula 2019. godine. Prvo su izgrađene štale za tov bikova, a sada ima oko 60 krava muzara i 40 bikova, 300 ovaca i toliko koza, kao i oko 1.000 koka nosilja. Dodaje da je savremena mlekara sagrađena pre dve godine za proizvodnju svih vrsta mlečnih proizvoda. „Takođe, izgrađena je sokara, zatim mlin za integralno brašno. Cilj izgradnje je, pre svega, da ekonomija snabdeva hranom manastir Gračanicu, Bogosloviju u Prizrenu i ostale manastire po Kosmetu po potrebi, dok se višak proizvoda prodaje na tržištu. Ekonomija zapošljava oko 40 radnika koji su pretežno iz naselja i okoline”, naveo je Božović.
„Na teritoriji KiM prošle godine prinos kukuruza je bio oko dve tone po hektaru, što je dva i po manje u odnosu na prosek. Kada je reč o pšenici, u ekonomiji u Badovcu prinos je bio prosečan, oko šest tona po hektaru. Ipak, kod ostalih poljoprivrednih proizvođača je bio prepolovljen i iznosio oko dve-tri tone po hektaru”, naveo je Božović. Napominje da su izazovi na teritoriji KiM u odnosu na banatski region kad je reč o poljoprivredi utrostručeni. „S jedne strane, zastrašujuće klimatske promene, s druge strane veoma teška političko-bezbedonosna politička situacija, a s treće, veoma je zastupljena zastarela poljoprivredna proizvodnja kod većine poljoprivrednih gazdinstava”, navodi naučni saradnik sa IRI „Tamiš”.
Istakao je da se, recimo, pšenica gaji u monokulturi i po 20 godina i to na većim površinama i dodao da je to izazvalo ekspanziju korova, pre svega divljeg ovsa, kojeg u Banatu nema, kao i mnogih drugih problema prouzrokovanih monokulturom.
Sagovornik Tanjuga je rekao kako su na tom veoma trusnom području Srpska pravoslavna crkva i nauka u sinergiji i deluju zajedno. „Crkva duhovno krepi i hrabri naš narod da ovde ostane, opstane i radi svoju zemlju, a mi ih edukujemo i direktno pomažemo da pređu sa ekstenzivnog na intenzivni način proizvodnje kako bi ostvarili što bolje prinose”, istakao je Božović.
Prema njegovim rečima, otprilike slična situacija kada je reč o prinosima zabeležena je i u regionu Južnog Banata. „Prinosi su bili različiti i zavisili su, pre svega, od rasporeda i količine padavina, pa iako su bili značajno niži u odnosu na ranije godine i genetski potencijal rodnosti, blago su bili iznad republičkog proseka”, istakao je on i dodao da to ukazuje kako je Južni Banat manje stradao od ostalih regiona.
„U Banatu su u 2024. prosečni prinosi ratarskih kultura bili po hektaru: pšenice 5.400 kilograma, kukuruza 5.900 kilograma, a suncokreta 3.000 kilograma. Kukuruz je imao za 65 odsto manji prinos, suncokret za oko 30 odsto, dok je pšenica najmanje stradala i zabeležila pad od oko 20 odsto”, naveo je Božović.
Napominje i da su manjak zimskih padavina, duga prolećna suša, rekordna visoka letnja temperatura i povišena suma toplotnih jedinica, koja je smanjivala vegetativne dane, nalagali struci prilagođavanje agrotehničkih mera datim uslovima. A među tim merama su obrada zemljišta, rano zatvaranje brazda radi očuvanja zimske vlage, izbor sorti i hibrida kraće vegetacije, adekvatna mineralna ishrana bazirana na rezultatima analize zemljišta, nega useva, navodnjavanje... Naznačio je i to da optimalne rokove setve treba prilagoditi novonastalim klimatskim promenama. Kada je reč o jesenjoj setvi ozimih kultura, ovaj stručnjak kaže da je ona uglavnom obavljena u optimalnom roku čemu je doprinelo rano ubiranje suncokreta i kukuruza, koji su glavni predusevi ozimih žita. „Trenutno stanje ozimih useva je zadovoljavajuće”, dodao je Božović.