Ove godine iz budžeta grada Kragujevca za poljoprivrednu proizvodnju izdvojeno je 100 miliona i 500 000 dinara, što je uvećanje za 25 % u odnosu na 2024.
Od 22. aprila poljoprivrednici podnose svoje zahteve kao odgovor na devet javnih poziva koji obuhvataju sve grane poljoprivredne proizvodnje na teritoriji grada Kragujevca.
Grad Kragujevac se poslednjih godina izdvaja kao lokalna samouprava koja uspešno sprovodi subvencije i direktna davanja poljoprivrednicima, kroz agrarni budžet koji se uvećava svake proizvodne sezone. Obuhvaćene su sve poljoprivredne grane, najveće interesovanje vlada za kupovinu novih traktora, a ova mera ulazi u treću godinu realizacije.
Snežana Živanović Katić, članica Gradskog veća u Kragujevcu za ravnomerni i održivi razvoj sela i grada, kaže: "Poljoprivrednici koji imaju i prebivalište i proizvodnju na teritoriji grada Kragujevca mogu da konkurišu za podsticaje za priključnu traktorsku mehanizaciju, visina podsticaja je 50 % od vrednosti investicije a maksimalan iznos je do 150 000 dinara, zatim mogu da konkurišu za opremu u stočarstvu i tu su razne muzilice i laktofrizi, stočne vage i visina podsticaja je isto 50 %. Tu je i oprema za plastenike, sistemi za navodnjavanje, sadnice za podizanje zasada voća, vinove loze, tu je i oprema za pčelare i vrednost svih tih podsticaja je 50 % od same investicije. Takođe naši poljoprivrednici mogu da konkurišu i za traktore, radi se o traktorima do 80 konjskih snaga i podsticaj je 700 000 dinara po jednom gazdinstvu. Mi svake godine određeni broj traktora možemo da subvencionišemo, do sada je 100 novih traktora kupljeno uz sredstva i podršku lokalne samouprave i ove godine je u planu još 60 novih traktora. Imamo i kupovinu priplodnih grla, za junice do 360 000 dinara po jednom gazdinstvu i otprilike svako gazdinstvo može da kupi tri junice a podsticaj je 50 % u vrednosti grla, za nazimice i ovce je do 200 000 dinara, znači oko 10 grla i tu se vidi podrška na delu i stočarima."
Od 22. aprila otpočeto je prikupljanje zahteva za subvencije kao odgovor na devet javnih poziva. Prihvataju se računi od prvog januara 2025. i već vlada veliko interesovanje.
"Do 2021. godine budžet za poljoprivredu grada Kragujevca je bio svega nekih 25 miliona dinara i mi smo uspeli da povećamo taj budžet svake godine, prvo da dupliramo taj budžet pa da ga polako uvećamo i da dostignemo tu cifru od 100 miliona i drago mi je što se, nekako, budžet za selo procentualno mnogo više uvećavao nego sam budžet grada čime smo prosto pokazali koliko nam je bitno da učinimo nešto za naše poljoprivredne proizvođače. Mi imamo 56 sela na teritoriji grada Kragujevca i imamo oko osam i po hiljada registrovanih gazdinstava u koje spadaju i veliki poljoprivredni proizvođači, voćari, ratari, stočari koji su i te kako poznati i priznati širom Srbije. Zbog toga je bitno da se izdvoje sredstva za tu vrstu proizvodnje ali i da se planirana sredstva uspešno realizuju na taj način da se pogodi za čim će vladati najveće interesovanje i mi uspevamo da tako dobro isplaniramo ta sredstva da je naša realizacija preko 99 % i mislim da smo po tome među prvim lokalnim samoupravama u Srbiji", navodi Snežana Živanović Katić.
Oko 1000 domaćinstava na teritoriji grada Kragujevca svake godine dobije neki vid pomoći kroz subvencije koje daje lokalna samouprava a kada su najveća izdvajanja u pitanju uvek se gleda da podsticaje dobijaju nova gazdinstva.