Svetski trend uzgoja mikrobilja širi se i u Srbiji. Prednost je i to što se mikrobilje gaji preko cele godine i što ne zavisi od vremenskih prilika.
Za sada se dvadesetak porodica bavi tom proizvodnjom, koja je ne samo unosan posao, već i hrana budućnosti.
Pre sedam godina Sara Milunović, zamenila je svoj posao fotografa uzgajanjem mikrobilja. Sa svojom porodicom osnovala je gazdinstvo, a plodne oranice su im postale prostorije u stambenoj zgradi u prestonici.
„Kod nas u ponudi postoji preko 20 vrsta mikrobilja. Neke od njih su cvekla, rukola, koriander, matičnjak, kopriva, sikavica. Ono što je nama važno jeste da seme nije tretirano. Što se tiče samog uzgoja, upravo u posudice stavljamo zemlju i nakon toga se seme stavlja. U suštini neka njihova normalna faza je par centimetara, one ne rastu mnogo više, grašak nešto više, kao i leblebija. Sve ostale vrste su u suštini nekog niskog rasta i mogu da traju u zavisnosti od vrste do vrste“, kaže Sara Milunović.
Prepoznajući njihovu vrednost, sve više ljudi i kod nas i u svetu upotrebljava ih kao dodatak ishrani.
„Mikrobilje ima 40 puta veću nutritivnu vrednost nego ista ta biljka, iste vrste, kao odrasla. Pedeset grama brokolija sadrži antikancerogenu materiju koja je jednaka količini jednog kilograma odrasle biljke brokolija. Meni je to bilo neverovatno i shvatila sam da ako unesem to u svoju kuću, da ćemo mi nešto vredno i pametno pojesti“, objašnjava voditeljka RTS-a Vesna Radosavljević.
I kuvari su počeli sve više da koriste mikrobilje u restoranima. U jednom prestoničkom bez njega se jela ne služe, a kuvar kaže, gosti uvek pitaju koje mikrobilje im je u tanjiru.
„Gledamo da pripremamo hranu da upotrebimo što više vrsta mikrobilja za različite vrsta jela. Za doručak pripremamo grašak, za ručak pripremamo amaranti, sangorotku za suše rolnice pripremamo mikrokukuruz i alfaklice. Ono što naši gosti vole kod našeg serviranja hrane uz suši je to mikrobilje“, navodi kuvar Vlajko Pešić iz hotela „Hanami“.
Za stručnjake je važno to što se mikrobilje ne tretira štetnim sastojcima. U svetu ima više od 50 vrsta tih biljaka, a kod nas se gaji tek 25.
„Nema potrebe da se posebno peru. Mogu se konzumirati vrlo jednostavno tako što se secnu iznad dela gde je zemlja namirnice koje se unose u vidu mikrobilja bogate su živim enzimima, bogate su hranjivim sastojcima koja su zapravo antibiotička jedinjenja i mnogo je korisnije koristiti u takvom smislu prirodne antibiotike, nego da koristimo neke jednokomponentne sastojke koje se mogu naći u nekim sintetičkim tabletama“, kaže stručnjak za makrobiotiku, Nevena Veselinović.
„Postoji tendencija da se koriste semena divljih biljaka za proizvodnje mikrobilja. Ne strikno trave, može bilo koja divlja vrsta koja je autohtona u Srbiji. Može da se uzme seme i da se to seme proveri na stepen klijevosti. Ako ima određeni stepen klijevosti, mogu da se gaje kao mikrobilje. Što se tiče zakonske regulative, ne postoji zakonska definicija mikrobilja niti je on uključen u bilo koji zakon ili pravilnik u Republike Srbije“, objašnjava Spasoje Belošević sa Poljoprivrednog fakulteta.
Mikrobilje se prvi put pojavljuje u menijima restorana u San Francisku 80-ih godina, ali je tek 90-ih postalo popularno. Prve vrste koje su se uzgajale kao mikrobilje su rukola, bosiljak, kelj i peršun, danas je taj broj mnogo veći i ne prestaje da raste.