Uprkos eskalaciji sukoba na Bliskom istoku i naglom poskupljenju gasa, cene đubriva se jedva menjaju i iznenađujuće su stabilne na tržištu.
Analitičari i trgovci upozoravaju da bi to moglo ubrzo da se promeni, izveštava „Agrarhojte”.
Kako se navodi, cena gasa prošle nedelje naglo je porasla u Evropi, ali ovo još nije imalo uticaj na azot. Egipat, čija prodaja uree prvenstveno ide u Evropu, nedavno je čak smanjio izvozne cene ali to zbog slabije tražnje ipak nije dovelo do znatnog povećanja prodaje.
I na Bliskom istoku su se cene đubriva jedva promenile uprkos oružanom sukobu u Izraelu.
Analitičari procenjuju da na sve ovo utiče slaba tražnja u pojedinim delovima sveta. Niske cene žitarica utiču i na potražnju za đubrivom, a rast se ne očekuje pre kraja oktobra.
Kako za „Politiku” kaže sagovornik dobro upućen u stanje na tržištu, u Srbiji je takođe primetna smanjena tražnja za NPK đubrivom (kompleksno mineralno đubrivo). Manja upotreba osnovnog mineralnog đubriva koje se koristi pred setvu registrovana je i u BiH, Hrvatskoj i Mađarskoj – praktično u celom regionu.Upitan da li je pad potrošnje u vezi s najavama ratara da će ove sezone zbog niskih cena žita sejati manje pšenice, naš sagovornik odgovara da se ovo đubrivo koristi u toku jeseni za pšenicu ili za kukuruz, kao priprema za prolećnu setvu.
– Vidimo ipak da nije u svim delovima sveta isto. U Indiji i Brazilu zabeležena je veća potrošnja. Ali u Indiji je pšenica 300 dolara, a kod nas 200. Zato imaju drugačiju kalkulaciju, đubrivo im nije preskupo kada imaju za 50 odsto veću cenu žita – objašnjava. Fenomen smanjenja potrošnje đubriva, dodaje, nije na celom svetu isti ali u Evropi, a posebno na Balkanu, ovo jeste izraženo.
Rat na Bliskom istoku, kako napominje, dodatno komplikuje dešavanja na tržištu pa se teško može predvideti šta će se dalje dešavati sa cenom đubriva.