Pčelarima podijeljena oprema vrijedna 80.000 maraka

Bez autora
Dec 10 2024

Vrijedna pčelarska oprema podijeljena je članovima Udruženja pčelara "Sana med" iz Sanskog Mosta, a njena ukupna vrijednost iznosi 80.000 maraka.

Prema riječima Asmira Lišančića, predsjednika ovog udruženja, nabavljena je uz pomoć općine Sanski Most, koja je iz budžeta izdvojila 40.000 maraka, dok su preostala sredstva osigurali sami pčelari.

"Radi se o opremi koja je neophodna u pčelarstvu, kao što su vrcaljke, ramovi, noževi, odijela, dimilice i ostalo, a tu je i prehrana za pčelinja društva, te lijekovi protiv bolesti koje napadaju pčele", istakao je Lišančić. Prema njegovim riječima, ovakvi projekti su izuzetno značajni kada se radi o opstanku i razvoju pčelarstva na ovim prostorima, s obzirom na to da se ova vrsta poljoprivredne proizvodnje susreće s nizom problema posljednjih godina.

Tako je i godina na izmaku bila jedna od težih jer su se prinosi meda po jednoj košnici u prosjeku kretali oko pet kilograma, što je daleko od optimalnog, pa su na tržištu ove godine male količine domaćeg meda.

"Ono što je karakteristično za ovu godinu jesu neobične vremenske prilike, jer je sve bilo preuranjeno. Dovoljno je da kažem da je bagrem procvjetao početkom aprila, kada su pčele još bile nespremne i da je sezona bagrema kratko trajala. Pčele su imale vremena da unesu tek toliko da mogu preživjeti", objašnjava Lišančić.

Dodaje kako se slična situacija ponovila i sa cvjetanjem ostalih medonosnih biljaka, da su kiše pokvarile u značajnoj mjeri ispašu, a potom je uslijedila dugotrajna suša.

"Generalno, sezona je bila vrlo loša, možda je bilo nekih džepova gdje su pojedini pčelari ostvarili bolje prinose, ali su takvi rijetki. Sada nam slijedi borba da očuvamo pčelinja društva i prehranimo ih tokom zime", objašnjava Lišančić. Zbog ovakve situacije cijena meda na tržištu se povećala, pa kilogram meda u prosjeku košta oko 30 maraka. Pomenuto sansko udruženje okuplja oko stotinu pčelara, ali je taj broj iz godine u godinu manji zbog problema koji opterećuju ovu vrstu proizvodnje.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik