Agroekološki uslovi u Vojvodini pogoduju razvoju intenzivne povrtarske proizvodnje. Primenom savremenih tehnologija u gajenju povrća ostvaruje se daleko veća zarada u poređenju sa drugim granama biljne proizvodnje. Sve to imao je u vidu Vladimir Pinćir, ugledni povrtar iz Apatina koji se povrtarstvom sa uspehom bavi više od četiri decenije. U zaštićenom prostoru i na otvorenom polju gaji različito povrće. Sa plasmanom svežeg povrća, porodica Pinćir nema problema jer su se orijentisali na ranu proizvodnju kada je na tržištu manja ponuda zeleniša. Dobar plasman obezbeđuju i izuzetnim kvalitetom proizvoda koji postižu primenom najnovijih tehnoloških dostignuća . A, ovih dana i povrtari u Laliću imaju pune ruke posla.
Agroekološki uslovi u Vojvodini pogoduju razvoju intenzivne povrtarske proizvodnje.
Primenom savremenih tehnologija u gajenju povrća ostvaruje se daleko veća zarada u poređenju sa drugim granama biljne proizvodnje. Sve to imao je u vidu Vladimir Pinćir, ugledni povrtar iz Apatina koji se povrtarstvom sa uspehom bavi više od četiri decenije. U zaštićenom prostoru i na otvorenom polju gaji različito povrće.
Sa plasmanom svežeg povrća, porodica Pinćir nema problema jer su se orijentisali na ranu proizvodnju kada je na tržištu manja ponuda zeleniša. Dobar plasman obezbeđuju i izuzetnim kvalitetom proizvoda koji postižu primenom najnovijih tehnoloških dostignuća .
A, ovih dana i povrtari u Laliću imaju pune ruke posla. Pavel Valent jedan je od najpoznatijih proizvođača u selu.
Gajenjem povrća na otvorenom polju bavi se više od 25 godina. Na površini od 35 jutara proizvodi beli i crni luk, papriku, krompir, cveklu i pasulj.
Vojvođanski povrtari saglasni su da su za unapređenje povrtarstva potrebni odgovarajući državni podsticaji, povoljni krediti za nabavku savremene opreme ali i jaka udruženja proizvođača pošto tržište zahteva kvalitet i kontinuitet u isporuci svežeg povrća.