Neka od najuspešnijih poljoprivrednih domaćinstava u okolini Vrnjačke Banje, u protekloj godini, vodile su žene. Sada uživaju u plodovima svoga rada sa članovima porodice.
Jelena Miletić iz Vukušice ne mora svaki dan da počne radom na imanju. Može i na internetu da potraži savete o plasteničkoj proizvodnji.
Od osam velikih plastenika koje ima, preostao je samo jedan da se pripremi za hladniji period. Do kraja januara će natkriti i leje sa jagodama.
"Nastavljamo dalje. U martu se klasira rasad za papriku na otvorenom. Posle toga, kupus se seje isto, na otvorenom", priča Miletićeva.
Na imanju sa devet hektara obradive zemlje i stadom ovaca, Jelena ne bi mogla sama i bez pomoći ostalih ukućana.
"Stižemo, polako, uz pomoć dece. Pomažu i muž svekrva, moja majka. Uvek su tu da pomognu", kaže Jelena.
Željka Sladojević iz Novog Sela je zadovoljna proteklom godinom jer se njeno umatičeno stado ovaca sa 37 uvećalo na 110 grla.
"Ovo je drugo jagnjenje ove godine. Zadovoljni smo. U proseku imaju od četiri do pet komada na godišnjem nivou“, ističe Željka.
Željkini ambari su takođe puni – 1.500 bala sena je spremila za zimu. Proizvodi i sopstveni koncentrat za stoku. Sve to postiže uz pomoć ukućana.
"Radimo svi zajedno. Svekrva i deca pomažu, vole životinje. Nije mi opterećenje", navodi Sladojević.
I porodica i poljoprivreda
Nisu Jelena i Željka jedine žene koje su uspešno vodile svoje poljoprivredno domaćinstvo. Od 143 korisnika subvencija za poljoprivredu opštine Vrnjačka Banja, čak 44 su žene.
"Svaka žena koja se odluči da ima poljoprivredno gazdinstvo, koje se bavi time ozbiljno, obično gleda da objedini porodične sa poslovima na poljoprivredi. To su uglavnom ozbiljna gazdinstva koja vode", kaže Milica Đorđević iz odseka za poljoprivredu opštine Vrnjačka Banja.
Željka će krajem januara predati jagnjad u otkup, a Jelena izneti svoje prve sezonske proizvode iz plastenika na kraljevačku pijacu. Očekuju da će ova godina biti bolja od prethodne.