Klima je sve zahtevnija ne samo prema biljnim kulturama, već i prema zemljištu. Zato stručnjaci preporučuju gajenje alternativnih biljnih vrsta koje trpe visoke temperature i sušu.
Stručnjak novosadskog Instituta za ratarstvo i povrtarstvo Vladimir Sikora ističe alternativne biljne vrste zbog klimatskih promena dobijaju novu šansu i novi komercijalni momenat. audio icon
Ove biljne vrste gaje se na manjim površinama u odnosu na glavne (najveće) bijne vrste. Institut za ratarstvo i povrtarstvo pokriva ceo asortiman biljaka interesanto za naše poljoprivredne proizvođače, tu se pre svega misli na sirkove, bundeve (tikve), facelije, uljanog lana i duvana, hmelja i prosa, ističe Sikora.
Sirkovi su u poljoprivrednoj praksi zastupljeni sa nekoliko agronomskih formi. Samo ime mu govori da se, kod nas, koristi kao stočna hrana i zamenjuje kukuruz.
To se najviše odnosi na sirko metlašu, najzastupljeniji na severu i jugu Bačke. Najinteresantnije je to što su svi sirkovi tolerantni na nepovoljne vremenske uslove, otkriva naš stručnjak iz Instituta za ratarstvo i povrtarstvo.
Industrijska konoplja kod nas se gaji, ali kako naše zakonodavstvo propisuje, za stabljiku ili zrno za ishranu životinja.