To je strateški plan na kojem se ozbiljno radi od 2014-te godine, kada je između globalnog konditorskog lidera "Ferero grupe" i ministarstva poljoprivrede potpisan memorandum o razumevanju.
Gde smo sada i kakve su perspektive u prozvodnji tog koštunjavog voća?
Kada jedna agrarna ideja pokaže svu svoju opravdanost, održivost i potencijal onda obeležavanje prve desetogodišnjice od početka njene realizacije predstavlja istinski nagoveštaj da je jedan veliki cilj realno ostvariv. A on je sadržan u nameri da Srbija dobije prefiks svetskog igrača u oblasti proizvodnje lešnika, za kojim postoji rastuća globalna tražnja.
Italijanski ambasador Luka Gori, ističe da Fererovo iskustvo u Srbiji predstavlja savršen primer saradnje dveju zemalja, a nove perspektive naziru se i u porukama onih, koji na bazi bogatog iskustva veruju da Srbija može da ostvari veliki uspeh.
@Pre svega zato što se radi o veoma održivoj proizvodnji, zato što je reč o višegodišnjim zasadima koji garantuju dobre izglede na dugi rok, ali i zato što se radi o voćnoj vrsti koja nije toliko osetljiva na klimatske promene. A ono što je jako važno- na kraju proizvodnog lanca nalazi se kompanija „Ferrero“, koja će taj lešnik otkupiti i ne samo to, ona neće biti prisutna samo kao kupac, nego će sve vreme biti uz proizvođača“, rekao je Marko Bota, izršni direktor kompanije.
Projektu razvoja proizvodnje lešnika u Srbiji,od samog početka, pasionirano je posvećen prvi čovek Ferera u našoj zemlji Etore Fontana, koji je za RTV izjavio da je na bazi dosadašnjih rezultata sasvim siguran da će Srbija za deset godina postati respektabilan faktor na globalnoj mapi proizvođača.
A svako ko donese odluku da se oproba u proizvodnji lešnika mora da shvati da je pored ostalog, za uspeh ključno strpljenje.
Srbija je prošle godine izvezla dve hiljade tona lešnika vrhunskog kvaliteta , sva je prilika da ćemo u naredne dve do tri godine izvoziti i do osam hiljada tona.