U Hrvatskoj svake godine sve manje stoke i sve manje livada

Bez autora
Aug 12 2024

U Hrvatskoj je svake godine sve manje stoke, a paralelno s time i površina pod livadama jer poljoprivrednici ih pretvaraju u oranice. Sada smo u situaciji da u nekim dijelovima zemlje livada nedostaje, a u nekima ih ima, ali više nikome ne trebaju.

Kakva je situacija u Međimurskoj županiji, koja je površinom najmanja u zemlji te u kojoj veliki doprinos očuvanju livada, osim poljoprivrednika, daju i ekolozi?

Mario Posedi iz Železne Gore, mjesta u općini Štrigova, jedan je od rijetkih stočara na tom području čije su staje još uvijek pune krava i goveda.

Ukupno ima 60-ak grla. Desetak krava drži za proizvodnju mlijeka, a ostatak grla je u tovu. Obrađuje 60-ak hektara zemlje, livade se prostiru na 12 hektara.

Iako su na međimurskom području u posljednjih desetak površine pod livadama smanjene za čak 650 hektara, ovdje ih ne nedostaje, pa Mario uz najbolju volju, ne može uzeti u zakup sve one koje mu vlasnici nude.

- Za stoku što se tiče livada sušimo samo sijeno i sljedeći otkos sad kroz nekoliko dana bude otava, drugi otkos .Kvalitetna je trava ako se pokosi na vrijeme, tamo do 5. - 10.6. ako dozvoljava vrijeme. Za krave i telce je puno kvalitetnija livadna trava, dok su sijane površine više za zelenu sjenažu, kazao je Mario Posedi, Železna Gora.

Osim što je jedan od rijetkih stočara na ovom području, Mario je i među rijetkim mladim ljudima koji su ostali na poljoprivredi. Problema ima i lako nije, ali unatoč završenoj školi za automehaničara, nastavio je posao svojih roditelja.

- Bio sam zadovoljan zato što je za suprugu i mene to bilo dobro, iz godine u godinu polako smo se povećavali i onda više to nismo mogli raditi. Kad je on srednju školu završio  i rekao da ostaje doma, ja sam rekao super, zašto ne, rekao je Krešimir Posedi, Železna Gora.

- Roditelji su nekad imali i 35 krava, ali stariji su i ne mogu više toliko raditi. Proizvodnja mlijeka, ne vidim računicu u tome. Naučen sam odmalena na stoku i bez stoke ne ide, objasnio je Mario Posedi, Železna Gora.

Mario tako vodi gospodarstvo, a otac Krešimir pomaže u staji i brine o administrativnim poslovima, kojih na obiteljskim gospodarstvima itekako ima.

- Sad smo prije 7 dana dobili preko maila da nam nisu livade pokošene. A pokošene su, sad budemo drugi otkos radili, a sustav ne reagira, ne vidi se točno je li pokošeno ili nije pokošeno, kazao je Krešimir Posedi, Železna Gora.

Zašto sustav ponekad pokošene livade prepoznaje kao nepokošene, pitali smo u Ministarstvu poljoprivrede. Ponekad je, navode, dovoljno samo pričekati nekoliko dana.

- Moguće je da automatskom procjenom satelitskih podataka nije bila vidljiva poljoprivredna aktivnost zbog snimaka nastalih po oblačnom vremenu. Ako su poljoprivrednici obavili poljoprivrednu aktivnost, ne trebaju brinuti, jer će žute i crvene parcele biti pregledane i stručnom provjerom djelatnika Agencije za plaćanje, prije no što se odluči jesu li prihvatljive ili neprihvatljive za isplatu potpora, stoji u odgovoru Ministarstva poljoprivrede.

Sumještanka obitelji Posedi, Justina Žnidarić, na pragu je devedesete i sretna što Mario za košnju koristi i njezinu livadu. Jer u protivnom, umjesto ove zdrave trave, tu bi bio korov. Za prošlim vremenima - žali.

- Stoke je bilo puno i livada, ali ne toliko, otkrila je Justina Žnidarić, Železna Gora

U posljednjih desetak godina površine pod livadama smanjile su se u Varaždinskoj, Međimurskoj, Koprivničko - križevačkoj, Zagrebačkoj i Bjelovarsko-bilogorskoj županiji odnosno područjima na kojima je nekada stočarstvo bilo jako razvijeno. Livada je najmanje, svega 1221 hektar, ostao u Međimursko županiji, pa se u njihovo očuvanje uključila i tamošnja Javna ustanova za zaštitu prirode 'Međimurska priroda.' Pokrenuli su kampanju 'Livade nestaju. Oživimo ih.' 

- Razlog je što je jako mala površina Međimurja prekrivena s livadama. Jedan od razloga je što se napušta tradicionalan način košnje kako se to nekad radilo. Prva košnja koja se obavila do prve polovice lipnja, kada se dobivalo sijeno, pa druga košnja kada se dobivala otava, a kada je bilo povoljna košnja bila je i treća košnja, pojasnila je Sara Srša, savjetnica u Javnoj ustanovi za zaštitu prirode 'Međimurska priroda'.

Najviše hektara pod livadama i pašnjacima trenutno je u Ličko-senjskoj, Zadarskoj i Sisačko-moslavačkoj županiji, a veliki porast površina pod livadama u posljednjih deset godina zabilježen je i na području Šibensko-kninske, Karlovačke te Splitsko-dalmatinske županije.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik