Novim Pravilnikom koji počinje da važi od 1. maja pčelari će biti oslobođeni plaćanja transportnih uverenja za selidbu pčela, a ukida se i dezinfekcija vozila.
To znači da će u, proseku, po jednoj selidbi košnica pčelari uštedeti najmanje 12.000 dinara, piše „Agroklub”.
Kako kažu u Savezu pčelarskih oragnizacija Srbije (SPOS), dve godine su sa nadležnima iz Ministarstva poljoprivrede rešavali ovaj problem. Od maja više neće biti potrebno transportno uverenje za selidbu pčela (Uverenje o zdravstvenom stanju pošiljke životinja u unutrašnjem prometu), plaćanje naknada za izdavanje Uverenja o zdravstvenom stanju životinja u unutrašnjem prometu, dezinfekcija vozila pre selidbe od strane teritorijalno nadležne veterinarske stanice. Izmenjen Pravilnik o uslovima za stavljanje životinja u promet počeće da se primenjuje od 1. maja.
– Pčelari su oslobođeni ne samo proceduralnih i vremenskih, već i značajnih finansijskih obaveza po tom pitanju – kažu iz SPOS a prenosi ovaj portal. Napravili su i proračun koliko će okvirno moći da da uštede. Do sada su za pisanje transportnog uverenja plaćali 345 dinara. Naknada za izdavanje Uverenja o zdravstvenom stanju životinja u unutrašnjem prometu koštala je najmanje 25 dinara po košnici u svakom smeru selidbe. Dezinkfekcija vozila trenutno košta od 1.035 do 1.265 dinara u jednom pravcu selidbe, a plaća se i izlaz veterinara na teren. Ako znamo da prosečan pčelinjak ima 70,6 košnica i neka bude da je prosečno udaljen od veterinarske stanice samo 15 kilometara, ukupna ušteda po samo jednoj selidbi iznosi najmanje 11.585 dinara.
– Računali smo da svih 70 košnica stane na jedan kamion, što je naravno uglavnom nemoguće, pa su troškovi i znatno veći – objašnjavaju pčelari.
Kako se ističe, svega navedenog od nameta od ovog datuma više neće biti, a drugi propisi ostaju na snazi.– Uverenje o zdravstvenom stanju postaje elektronsko, pčelar ga dobija i
u papirnom obliku, ali je digitalizovano. To znači da ga ne možete
tehnički dobiti ako niste uradili Aktivni nadzor – navode u SPOS-u.