Iako je pao sa 18. na 28. mjesto, koncern Agrokor Ivice Todorića i dalje je najviše rangirana hrvatska kompanija na ljestvici 500 najvećih u 17 zemalja srednje Europe, koju je objavila konzultantsko-revizorska kuća Deloitte. Iza Agrokora, koji je lani ostvario 3,63 milijarde eura prihoda ili 1% više nego godinu prije, druga je Ina sa samo stotinjak milijuna eura manje prihoda te 30. mjestom među 500 najvećih. U usporedbi s 2009., broj hrvatskih tvrtki lani je pao sa 16 na 13, što govori o sporijem oporavku Hrvatske od sjevera regije koji bilježi znatan rast. S popisa su tako nestali Vindija, Adris, Končar, Tisak, Pliva i Hypo banka, koji se i dalje drže blizu atraktivnih 500, a novi su na popisu najvećih Prirodni plin, koji je izdvojen iz Ine, te Mercator-H, koji je zbog akvizicije Getroa lani povećao prihode za 32%. HEP grupa i Konzum, iako su na trećem i četvrtom mjestu među hrvatskim kompanijama, lani su nazadovali za devet, odnosno 15 mjesta na ljestvici, na kojoj se nalaze i Zagrebački holding, HEP-proizvodnja, Podravka, HEP-operator, Vipnet, HŽ i HT grupa.
Iako je pao sa 18. na 28. mjesto, koncern Agrokor Ivice Todorića i dalje je najviše rangirana hrvatska kompanija na ljestvici 500 najvećih u 17 zemalja srednje Europe, koju je objavila konzultantsko-revizorska kuća Deloitte.
Nestali Vindija, Adris...
Iza Agrokora, koji je lani ostvario 3,63 milijarde eura prihoda ili 1% više nego godinu prije, druga je Ina sa samo stotinjak milijuna eura manje prihoda te 30. mjestom među 500 najvećih. U usporedbi s 2009., broj hrvatskih tvrtki lani je pao sa 16 na 13, što govori o sporijem oporavku Hrvatske od sjevera regije koji bilježi znatan rast, kazao je Ivica Krešić, direktor Odjela za financijsko savjetovanje Deloittea.
S popisa su tako nestali Vindija, Adris, Končar, Tisak, Pliva i Hypo banka, koji se i dalje drže blizu atraktivnih 500, a novi su na popisu najvećih Prirodni plin, koji je izdvojen iz Ine, te Mercator-H, koji je zbog akvizicije Getroa lani povećao prihode za 32%.
HEP grupa i Konzum, iako su na trećem i četvrtom mjestu među hrvatskim kompanijama, lani su nazadovali za devet, odnosno 15 mjesta na ljestvici, na kojoj se nalaze i Zagrebački holding, HEP-proizvodnja, Podravka, HEP-operator, Vipnet, HŽ i HT grupa. Iako peti na “hrvatskoj” ljestvici, HT je sa 251 milijunom eura neto dobiti daleko najprofitabilniji od svih hrvatskih tvrtki, a HEP drugi po profitabilnosti sa 200 milijuna eura dobiti.
Na ljestvici 500 najvećih srednje Europe prvo mjesto, kao i godinu prije, čvrsto drži poljska naftna kompanija PKN Orlen s prihodom od prodaje od 20,9 milijardi eura, a slijede mađarski MOL te češka Škoda. Ukupan prihod koji su lanjske godine ostvarile najveće srednjoeuropske tvrtke veći je 14% u usporedbi s 2009., što je nedvojbeno posljedica izlaska kompanija iz globalne krize koja je u 2009. zahvatila i srednju Europu.
Ina vodi u regiji Adria
– Lani je više od 80% tvrtki od 500 najvećih zabilježilo rast prihoda u odnosu na 2009., a od 10 najbolje plasiranih iz Hrvatske njih šest. Na popis se plasiralo najviše tvrtki iz Poljske, Češke, Mađarske i Ukrajine, koje zajedno čine 73% tvrtki na popisu – napominje Krešić.
Sa skromnim udjelom u popisu, hrvatskih je kompanija manje nego slovenskih kojih je 18, a iz Srbije ih je plasirano 11. Čak 30% tvrtki u prvih 500 dolazi iz naftnog sektora, ponajviše zbog rasta cijena nafte i naftnih derivata, što im je znatno povećalo prihode. Među njima, najveća u regiji Adria ponovno je Ina koja je u 2010. ostvarila povećanje od 16% u odnosu na 2009., zaključuje Krešić. Na Deloitteovu popisu 50 najvećih banaka prva je, kao i godinu prije, poljska banka PKO BP s aktivom od 43 milijarde eura. Zagrebačka banka je na 11. mjestu najjačih banaka srednjoeuropske regije, PBZ 24., Erste 34. te RBA 43., dok je od 50 osiguravatelja, među kojima vodi poljski PZU, od tvrtki iz RH najbolje plasirano Croatia osiguranje (16.), a slijede Euroherc (47.) i Alliannz (48.).