U Agenciji za licenciranje stečajnih upravnika se na evidenciji nalazi 2651 stečajni predmet, od čega se stečajne aktivnosti obavljaju u 1562 preduzeća. Ukupna likvidaciona vrednost imovine koja je u stečaju je 84,5 milijardi dinara (imovina društvenih preduzeća) i 73 milijardi dinara kada je reč o stečaju privatne imovine. Prosečno trajanje stečaja, kada se imaju u vidu svi stečajni predmeti, je jedna godina, jedanest meseci i 28 dana, što je znatno kraće nego pre samo nekoliko godina. 1855 stečaja se vodi manje od dve godine, dok se za 896 firmi stečaj vodi od dve do četrnaest godina. Ohrabrujuće je to što je za više od polovine preduzeća čiju evidenciju vodimo, vreme trajanja stečaja manje od dve godine. Do danas je u 900 preduzeća pokrenut automatski stečaj.
U Agenciji za licenciranje stečajnih upravnika se na evidenciji nalazi 2651 stečajni predmet, od čega se stečajne aktivnosti obavljaju u 1562 preduzeća, izjavila je juče direktorka Agencije Vesna Gaćeša.
Prema njenim rečima, ukupna likvidaciona vrednost imovine koja je u stečaju je 84,5 milijardi dinara (imovina društvenih preduzeća) i 73 milijardi dinara kada je reč o stečaju privatne imovine.
Prosečno trajanje stečaja, kada se imaju u vidu svi stečajni predmeti, je jedna godina, jedanest meseci i 28 dana, što je znatno kraće nego pre samo nekoliko godina, kazala je ona na sednici Odbora za industriju, na kome je analiziran rad Agencije za licenciranje stečajnih upravnika.
Prema njenim rečima, 1855 stečaja se vodi manje od dve godine, dok se za 896 firmi stečaj vodi od dve do četrnaest godina.
"Ohrabrujuće je to što je za više od polovine preduzeća čiju evidenciju vodimo, vreme trajanja stečaja manje od dve godine", kazala je Gaćeša.
Na sednici Odbora za industriju rečeno je i da je do danas u 900 preduzeća pokrenut automatski stečaj. U 66 preduzeća usvojen je plan reorganizacije i ona je uspešno sprovedena kod 23 firme koje su se na taj način vratile u redovne tokove poslovanja.
Kod nekih preduzeća taj proces je još uvek u toku, dok su se pojedine firme vratile u status bankrotstva, kao što je to slučaj sa "Agroživom" kod koga je usvojen plan reorganizacije od strane poverilaca, ali na kraju nije bio sproveden.
Ona je navela i da je donošenjem novog Zakona o stečaju, čija je primena počela u januaru 2010. poboljšan nadzor stečajnih upravnika i naglasila da se trenutno vode 23 disciplinska postupka.
Od početka izdavanja licenci do danas izdato je ukupno 498 licenci za rad stečajnim upravnicima, od čega najviše u 2005. godini kada je izdato 185 , dok je u prošloj godini licencu dobilo 37 stečajnih upravnika.
Gaćeša je istakla da je u prošloj godini bilo 45 pritužbi od strane trećih lica na rad stečajnih upravnika i da je 21 pritužba bila neosnovana, u tri slučaja je pokrenut disciplinski postupak protiv stečajnih upravnika, dok je 21 pritužba odbijena jer nije bilo zakonskih osnova za njeno ispitivanje.