Beč: Uslužne delatnosti sve važnije

Bez autora
Mar 19 2014

Glavni izazov za današnja preduzeća glasi: kako uz pomoć znanja osmisliti uslugu! Nikad uslužne delatnosti nisu bile važnije za bečku privredu kao danas. Više od 80 odsto novostvorene vrednosti u Beču ostvaruje se u usložnom sektoru. Zbog toga je Agencija za tehnološka pitanja Grada Beča (ZIT) otvorila konkurs: „Service Innovations 2014“ za koji se traže inovativne uslužne delatnosti koje baziraju na naučnoj osnovi.U glavnom gradu Austrije su pored trgovine, naučne i tehničke uslužne delatnosti privredne grane sa najjačim prometom. Njihov izvozni potencijal nije za potceniti: dok je izvoz robe u Austriji u 2012. godini porastao samo za 0,4 odsto, inostranstvu je prodato 4,2 odsto više usluga nego 2011. godine.

Beč: Uslužne delatnosti sve važnijeGlavni izazov za današnja preduzeća glasi: kako uz pomoć znanja osmisliti uslugu! Nikad uslužne delatnosti nisu bile važnije za bečku privredu kao danas.

Više od 80 odsto novostvorene vrednosti u Beču ostvaruje se u usložnom sektoru. Zbog toga je Agencija za tehnološka pitanja Grada Beča (ZIT) otvorila konkurs: „Service Innovations 2014“ za koji se traže inovativne uslužne delatnosti koje baziraju na naučnoj osnovi.

Uslužne delatnosti u usponu

U glavnom gradu Austrije su pored trgovine, naučne i tehničke uslužne delatnosti privredne grane sa najjačim prometom. Njihov izvozni potencijal nije za potceniti: dok je izvoz robe u Austriji u 2012. godini porastao samo za 0,4 odsto, inostranstvu je prodato 4,2 odsto više usluga nego 2011. godine. „Bečka privreda počiva na znanju i inovacijama. Da bi se i u budućnosti obezbedila radna mesta, mi podržavamo bečka preduzeća u njihovom pokušaju da iz svog znanja crpe još više uspeha“ kaže vicegradonačelnica Beča, Renate Brauner. Zbog toga se kao podrška za sprovođenje strategije internacionalizacije po preduzeću izdvaja 50.000 evra.

Ko koristi savetodavce, štedi

Dobar primer uslužne delatnosti koja se bazira na znanju je „smart:ES“ - inovativni softver upravljanja energijom. Tim inženjera je uz pomoć višegodišnjeg istraživačkog rada razvio softver, koji nezavisno od mernih uređaja tačno može da prati koji aparat u kojoj prostoriji i u kom vremenskom intervalu može da potroši struje. Ovo je na primer posebno važno za velike objekte kao što su šoping-centri ili poslovni prostori. Na osnovu takvih merenja mogu se sprovesti individualni postupci uštede, ali i otkriti skriveni kvarovi na vodovodnim cevima ili ilegalno korišćenje struje.

Poslednji rok za prijavu na konkurs „Inovacije u uslužnim delatnostima 2014“ je 22. jul 2014. godine.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik