Na slovenskom tržištu najuspješnija preduzeća su ona koja imaju hrvatski kapital, slijede ih preduzeća sa kapitalom iz Bosne i Hercegovine te preduzeća sa kapitalom iz Srbije. U istraživanju koje je proveo Bisnode, analizirana su slovenska preduzeća koja imaju barem jedan posto kapitala iz BiH, Hrvatske i Srbije. Prilikom poređenja preduzeća, u obzir su uzete demografske karakteristike, finansijski podaci za 2011-2013, te likvidnost, platna disciplina i BSX - Bisnode indeks uspješnosti. Prema rezultatima istraživanja, preduzeća iz sve tri zemlje imaju finansijsku ocjenu C, što je prosječna ocjena i za slovenska preduzeća, s tim što hrvatska preduzeća imaju 78 bodova, bh. firme 72, dok srbijanska imaju 68. Firme iz sve tri zemlje imaju negativnu ocjenu u pogledu najave blokade, odnosno imaju četiri posto šanse da u narednih 12 mjeseci budu blokirana. Što se tiče plaćanja, najbolje plaćaju hrvatska, a najlošije srbijanska preduzeća, dok su bh. firme u sredini.
Na slovenskom tržištu najuspješnija preduzeća su ona koja imaju hrvatski kapital, slijede ih preduzeća sa kapitalom iz Bosne i Hercegovine te preduzeća sa kapitalom iz Srbije.
U istraživanju koje je proveo Bisnode, analizirana su slovenska preduzeća koja imaju barem jedan posto kapitala iz BiH, Hrvatske i Srbije. Prilikom poređenja preduzeća, u obzir su uzete demografske karakteristike, finansijski podaci za 2011-2013, te likvidnost, platna disciplina i BSX - Bisnode indeks uspješnosti.
Ocjena C
Prema rezultatima istraživanja, preduzeća iz sve tri zemlje imaju finansijsku ocjenu C, što je prosječna ocjena i za slovenska preduzeća, s tim što hrvatska preduzeća imaju 78 bodova, bh. firme 72, dok srbijanska imaju 68. Firme iz sve tri zemlje imaju negativnu ocjenu u pogledu najave blokade, odnosno imaju četiri posto šanse da u narednih 12 mjeseci budu blokirana. Što se tiče plaćanja, najbolje plaćaju hrvatska, a najlošije srbijanska preduzeća, dok su bh. firme u sredini.
Bisnode je svojim BSX-om sve tri grupe preduzeća ocijenio natprosječno uspješnim, sa izuzetkom srbijanskih, koja su u pogledu BSX jedina skupila manje od 80 bodova. BSX je mjera uspješnosti preduzeća sa aspekta svih dioničara. Ocjena predstavlja koliko je svako preduzeće uspješno u iskorištavanju mogućnosti rasta u odnosu na ostala preduzeća u državi.
U Sloveniji posluje 1.140 preduzeća sa najmanje jedan posto bh. kapitala, 758 preduzeća normalno radi, 187 je novoosnovanih, a kod 382 zabilježen je barem jedan negativan događaj. Blokirana su 122 preduzeća, 96 je poreznih neplatiša, a 15 u brisanju. Najviše preduzeća sa bh. kapitalom bavi se građevinarstvom, više od polovine, zatim slijede trgovina (12,46 posto), logistika (10,26 posto), te prerađivačka djelatnost (7,28).
Dvije milijarde
Ova preduzeća su zajedno u 2013. ostvarila 158 miliona eura prihoda, a zapošljavala su 1.927 osoba, prihodi su u odnosu na godinu ranije povećani 10 posto, a broj zaposlenih 25 posto.
Što se tiče hrvatskih preduzeća, u Sloveniji ih posluje 916, trećina ih je u oblasti trgovine, a u 2013. godini ostvarila su 2,13 milijardi eura prihoda i zapošljavala 4.888 osoba.
Iz Srbije je 1.161 preduzeće, uglavnom je riječ o građevinskim firmama. U 2013. ova preduzeća ostvarila su 194 miliona eura prihoda i zapošljavala 1.866 osoba.
Brojke
- 1.140 preduzeća sa bh. kapitalom u Sloveniji ostvaruje 158 miliona eura prihoda
- 916 hrvatskih preduzeća ostvaruje 2,13 milijardi eura prometa
- 1.161 preduzeće iz Srbije ostvaruje 194 miliona eura prihoda u Sloveniji