BiH na dnu u Evropi po razvoju preduzetništva

Bez autora
Apr 04 2011

U BiH je na hiljadu stanovnika u prosjeku registrovano osam malih i srednjih preduzeća, dok je u zemljama Evropske unije taj odnos oko 70 firmi na isti broj stanovnika, što pokazuje da je BiH na samom dnu po razvoju preduzetništva. Ovi podaci pokazuju da je ambijent za razvoj malih i srednjih preduzeća u Srpskoj i FBiH i dalje nepovoljan. Koliko je značajno podsticati razvoj malog i srednjeg preduzetništva pokazuje podatak da od 70 do 75 odsto zaposlenih u Njemačkoj radi u malim i srednjim preduzećima. S ciljem stvaranja povoljnije klime za domaće preduzetnike neophodno je otkloniti brojne barijere. Prije svega neophodno je izboriti se sa administrativnim barijerama i u tom smislu CPI namjerava da u budućem periodu pokrene inicijativu za promjenu zakonske regulative. Osim toga, tražiće da aktivno učestvuju u procesu donošenja odluka, uredbi, zakona i podzakonskih akata koji se tiču razvoja preduzetništva u RS.

BiH na dnu u Evropi po razvoju preduzetništvaU BiH je na hiljadu stanovnika u prosjeku registrovano osam malih i srednjih preduzeća, dok je u zemljama Evropske unije taj odnos oko 70 firmi na isti broj stanovnika, što pokazuje da je BiH na samom dnu po razvoju preduzetništva.

Ovo je rekao predsjednik UO novoosnovanog Centra preduzetničkih inicijativa Aleksandar Dodik.

- Ovi podaci pokazuju da je ambijent za razvoj malih i srednjih preduzeća u Srpskoj i FBiH i dalje nepovoljan. Koliko je značajno podsticati razvoj malog i srednjeg preduzetništva pokazuje podatak da od 70 do 75 odsto zaposlenih u Njemačkoj radi u malim i srednjim preduzećima - rekao je Dodik.

On je dodao da je s ciljem stvaranja povoljnije klime za domaće preduzetnike neophodno otkloniti brojne barijere.

- Prije svega neophodno je izboriti se sa administrativnim barijerama i u tom smislu CPI namjerava da u budućem periodu pokrene inicijativu za promjenu zakonske regulative. Osim toga, tražićemo da aktivno učestvujemo u procesu donošenja odluka, uredbi, zakona i podzakonskih akata koji se tiču razvoja preduzetništva u RS - rekao je Dodik.

On je istakao da su domaćim preduzetnicima neophodna, ne samo finansijska pomoć, nego i stručna znanja, uvođenje standardizacije i pomoć pri izlasku na inostrano tržište.

- Preduzeće mora zadovoljiti određene standarde, posjedovati dobru tehnologiju i obučenu radnu snagu da bi moglo da stvara proizvode koji bi bili konkurentni na svjetskom tržištu, a za sve to je potreban novac - objasnio je Dodik.

Za ovakvu podršku, kako je istakao, postoje brojni fondovi kojima preduzetnici mogu pristupiti, ali ne pojedinačno, te je zbog toga bilo neophodno udruživanje.

- Zbog toga smo i osnovali CPI. Polovinom aprila imaćemo potpunu analizu stanja u oblasti preduzetništva, na osnovu koje ćemo djelovati prema nadležnim institucijama - rekao je Dodik.

CPI osnovan je krajem marta u Banjaluci, a okuplja preduzeća u RS koja zajedno zapošljavaju više od 2.000 radnika, čiji ukupni prihodi prelaze 150 miliona KM i čiji plaćeni porezi i doprinosi na godišnjem nivou prelaze iznos od 25 miliona KM.

Donatori

Aleksandar Dodik je istakao da je neophodno udruživanje preduzetnika, kako bi oni mogli zajednički da pristupe i sredstvima koja obezbjeđuju razni donatori u BiH.

- Za podršku privredi, donatori u BiH godišnje izdvajaju oko 20 miliona KM - istakao je Dodik.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik