Bolji uslovi poslovanja u Srbiji

Bez autora
Nov 04 2010

Tokom protekle godine Srbija je unapredila uslove poslovanja i u godišnjem Izveštaju o poslovanju Međunarodne finansijske korporacije (IFC) i Svetske banke zauzela (SB) 89. mesto - jedno mesto više nego prošle, zahvaljujući usvajanju novog Zakona o stečaju, saopštile su dve međunarodne finansijske institucije. Prema parametrima za pokretanje biznisa, Srbija zauzima 83. mesto, u oblasti izdavanja građevinskih dozvola 176. mesto, kada je u pitanju registrovanje imovine zauzima 100. poziciju, a pozicija joj je najbolja kada je u pitanju lakoća dobijanja kredita - po tom parametru smo na 15. mestu. U oblasti zaštite investitora i međunarodne trgovine, u izveštaju Svetske banke Srbija zauzima 74. poziciju, a prema porezima je na 138. mestu. Kada su u pitanju ostale ekonomije jugoistočne Evrope, Makedonija je na 38. mestu, Slovenija je 42, Bugarska 50, Rumunija 54, Crna Gora 66, Albanija 82, Hrvatska 84, Moldavija 90, Bosna i Hercegovina 110. i Kosovo 119.

Bolji uslovi poslovanja u SrbijiSrbija je prema uslovima poslovanja na 89. mestu u svetu, što je napredak za jedno mesto u odnosu na prošlu godinu, piše u izveštaju Međunarodne finansijske korporacije i Svetske banke.

Tokom protekle godine Srbija je unapredila uslove poslovanja i u godišnjem Izveštaju o poslovanju Međunarodne finansijske korporacije (IFC) i Svetske banke zauzela (SB) 89. mesto - jedno mesto više nego prošle, zahvaljujući usvajanju novog Zakona o stečaju, saopštile su dve međunarodne finansijske institucije.

Prema parametrima za pokretanje biznisa, Srbija zauzima 83. mesto, u oblasti izdavanja građevinskih dozvola 176. mesto, kada je u pitanju registrovanje imovine zauzima 100. poziciju, a pozicija joj je najbolja kada je u pitanju lakoća dobijanja kredita - po tom parametru smo na 15. mestu.

U oblasti zaštite investitora i međunarodne trgovine, u izveštaju Svetske banke Srbija zauzima 74. poziciju, a prema porezima je na 138. mestu.

Kada su u pitanju ostale ekonomije jugoistočne Evrope, Makedonija je na 38. mestu, Slovenija je 42, Bugarska 50, Rumunija 54, Crna Gora 66, Albanija 82, Hrvatska 84, Moldavija 90, Bosna i Hercegovina 110. i Kosovo 119.

Prema Izveštaju IFC i SB o poslovanju za 2011. godinu, Kazahstan je tokom protekle godine najviše poboljšao propise koji regulišu poslovanje. U toj zemlji su poboljšani uslovi u pogledu osnivanja preduzeća, pribavljanja građevinskih dozvola, zaštite investitora i međunarodne trgovine.

Zahvaljujući ovim reformama, Kazahstan je napredovao za 15 mesta na listi koja prikazuje lakoću poslovanja i zauzeo 59. mesto od ukupno 183 ekonomije obuhvaćene izveštajem.
Češka, je napredovala za 19 mesta, završivši na 63. poziciji.

Tadžikistan, koji je napredovao za 10 mesta i Mađarska, koja je poboljšala rejting za šest mesta, su među 10 ekonomija koje su sprovele najveći broj reformi.

Napredak Litvanije

Pošto je prošle godine sprovela reforme u pet od devet oblasti koje se mere u ovom izveštaju, Litvanija se svrstala među 25 vodećih ekonomija i tako se pridružila Gruziji i svojim visokorangiranim baltičkim susedima Estoniji i Letoniji.

U poslednjih pet godina oko 85 od sto svetskih ekonomija je unapredilo uslove za poslovanje domaćih preduzetnika kroz 1.511 reformi poslovne regulative.

Prema ovom kriterijumu, najaktivnija zemlja u reformisanju poslovne regulative je Gruzija.

Singapur već petu godinu zaredom prednjači u uslovima poslovanja, a prate ga Posebni administrativni region Kine Hong Kong, Novi Zeland, Velika Britanija i Sjedinjene Američke Države.

Među 25 najbolje rangiranih ekonomija, čak 18 je dodatno olakšalo poslovanje u odnosu na prošlu godinu.

Istočna Evropa i Centralna Azija već osam godina zaredom predstavljaju najaktivniji region kad je u pitanju poboljšanje poslovne regulative za domaće firme.

U ranijem periodu veliki broj promena bio je podstaknut perspektivom pridruživanja Evropskoj uniji, dok su u skorije vreme reformske aktivnosti uslovljene finansijskom krizom, pa je tako tokom prošle godine 21 od 25 ekonomija poboljšale uslove za poslovanje domaćih firmi.

"Ekonomije koje su najviše pogođene finansijskom krizom, naročito ekonomije istočne Evrope, tokom prošle godine su sprovodile regulatorne reforme kako bi omogućile oporavak malih i srednjih preduzeća i otvaranje novih radnih mesta", rekla je jedan od autora izveštaja Svetlana Bagaudinova.

Polovina reformi koje se odnose na postupak pokretanja stečajnog postupka i koje su obuhvaćene ovim izveštajem izvršene su upravo u regionu istočne Evrope i Centralne Azije, navedeno je u izveštaju.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik