Hatto Brener iz AWI Međunarodnog poslovnog servisa iz Savezne Republike (SR) Njemačke kazao je danas da ekonomska saradnja između Bosne i Hercegovine i Njemačke može biti bolja te da njemačka preduzeća trebaju mnogo više koristiti potencijal BiH, kako u proizvodnji, tako i prilikom kupovine bh. proizvoda. To je izjavio povodom seminara "Kako poslovati s Njemačkom" na kojem je bio predavač, a koji je danas u Sarajevu organizirala Vanjskotrgovinska komora BiH (VTKBiH) u saradnji s projektom DIHK-CEFTA i Međunarodnim poslovnim centrom iz Privredne komore SR Njemačke. Brener ističe da je potrebno ostvariti lične kontakte komora i preduzeća iz BiH s partnerskim komorama u Wolsfburgu, organizirati posjete bh. preduzeća komorama u Njemačkoj te izgraditi partnerske odnose. Također podsjeća da geografska udaljenost između BiH i Njemačke iznosi samo 1.000 KM te da to treba iskoristiti.
Hatto Brener iz AWI Međunarodnog poslovnog servisa iz Savezne Republike (SR) Njemačke kazao je danas da ekonomska saradnja između Bosne i Hercegovine i Njemačke može biti bolja te da njemačka preduzeća trebaju mnogo više koristiti potencijal BiH, kako u proizvodnji, tako i prilikom kupovine bh. proizvoda.
To je izjavio povodom seminara "Kako poslovati s Njemačkom" na kojem je bio predavač, a koji je danas u Sarajevu organizirala Vanjskotrgovinska komora BiH (VTKBiH) u saradnji s projektom DIHK-CEFTA i Međunarodnim poslovnim centrom iz Privredne komore SR Njemačke.
Brener ističe da je potrebno ostvariti lične kontakte komora i preduzeća iz BiH s partnerskim komorama u Wolsfburgu, organizirati posjete bh. preduzeća komorama u Njemačkoj te izgraditi partnerske odnose. Također podsjeća da geografska udaljenost između BiH i Njemačke iznosi samo 1.000 KM te da to treba iskoristiti.
- Međutim, mnogi ljudi koje poznajem u Njemačkoj imaju pogrešnu sliku o ovoj regiji i ljudima - kazao je Brener, dodajući da neki pretpostavljaju da u BiH još uvijek traje rat ili da na području Sarajeva još uvijek ima mina.
Zbog toga on pokušava izgraditi pravu sliku u njemačkoj dnevnoj štampi o situaciji u BiH, ali napominje da i BiH treba raditi više na distribuiranju informacija.
Zaključio je da, iako je njemačko tržište prilično konkurentno, bh. firme ipak imaju velike šanse.
Direktor Instituta za edukaciju Vanjskotrgovinske komore Bosne i Hercegovine (VTKBiH) Duljko Hasić kazao je da je cilj seminara "Kako poslovati s Njemačkom“ otvoriti pitanje odgovarajućih priprema bh. preduzeća koja se bave izvozom te utvrditi kako poslovati i kako otvoriti preduzeća i predstavništva u Njemačkoj i u BiH.
Naveo je podatke po kojima ukupan obim trgovinske razmjene BiH na godišnjem nivou sa Njemačkom iznosi preko tri milijarde KM, što Njemačku čini prvim trgovinskim partnerom BiH i dodao da je pokrivenost uvoza izvozom koja iznosi preko 94 posto, na zavidnom nivou.
- Pokušavamo da kroz pripreme bh. privrednih subjekata u različitih oblastima kao što su norme i standardi, ostvarimo bolje rezultate od ovih koje privredni subjekti trenutno imaju - kazao je Hasić.