Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Vlade Republike Srbije i Savet za socijalno preduzetništvo organizovali su danas donatorsku konferenciju posvećenu daljoj afirmaciji socijalnog preduzetništva u zemlji.
Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i predsednica pomenutog saveta Darija Kisić istakla je tom prilikom da su Zakonom o socijalnom preduzetništvu, koji je usvojen u februaru, postavljeni temelji za dalji razvoj socijalnog preduzetništva i da je sledeći važan korak donošenje Programa razvoja socijalnog preduzetništva.
Srbija je donela ovaj zakon prepoznajući značaj sektora socijalnog preduzetništva i njegov potencijal za dalji napredak društva u celini, objasnila je ona i dodala da je tim zakonom stvoren pravni okvir za dalje podsticanje društveno odgovornog poslovanja, a da se pritom vodi računa o socijalnoj i radnoj inkluziji pripadnika društveno osetljivih grupa i zadovoljenju njihovih potreba.
Ministarka je ukazala na značaj socijalne ekonomije i socijalnog preduzetništva kao kategorije od opšteg društvenog interesa, kao i daljeg snaženja socijalnog preduzetništva i svih aktera u ovoj oblasti.
Prema njenim rečima, socijalna ekonomija predstavlja važan deo ekonomije, čiji je prevashodni cilj ostvarivanje koristi za širu društvenu zajednicu i društveno osetljive grupe, a ne sticanje dobiti.
Neki od najvećih izazova sa kojim se suočava sektor socijalnog preduzetništva su pristup finansijama i tržištu, kao i nedovoljna informisanost i vidljivost sektora, objasnila je ona i dodala da je donatorska konferencija jedan od načina na koji se socijalno preduzetništvo može približiti široj društvenoj zajednici.
Potrebno je dalje razvijati oblast socijalnog preduzetništva, planiranjem mera i sredstava potrebnih za realizaciju postavljenih ciljeva. U tom smislu, potreban je proaktivni pristup, a to znači pružanje snažne podrške u daljoj izgradnji socijalnog preduzetništva, ukazala je Kisić.
Na donatorskoj konferenciji učestvovali su i predstavnici USAID-a, Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju, predstavnici ambasada, banaka i nevladinih organizacija, a svoj rad predstavila su četiri socijalna preduzeća.