U okviru redovnih aktivnosti Biznis centra bh. dijaspore i USAID projekta Diaspora Invest, predstavljen je poziv kompanijama da se prijave za tehničku podršku i aktivnosti poslovnog savjetovanja.
Projekat podržava firme koje su mlađe od pet godina i rade u poljoprivredi, energetici, turizmu, informacijskim i komunikacijskim tehnologijama, metalopreradi, drvopreradi i drugim proizvodno-prerađivačkim sektorima. Iz Diaspora Investa su naveli konkretne primjere o kakvoj podršci je riječ.
- Brojne kompanije se suočavaju sa izazovima pripreme za proces certifikacije, te im kroz tehničku podršku pomažemo da utvrde šta treba unaprijediti i promijeniti u poslovnoj praksi prije nego što se upuste u taj proces. No, tehnička podrška može ići i u drugim pravcima. Kroz programe tehničke podrške podržali smo angažman konsultanata u poljoprivredi na razvoju recepture za stočnu hranu. Također, u poljoprivredi imamo primjer gdje je kompanija tražila konsultanta za studiju izvodljivosti pokretanja klaonice za perad. Kad je riječ o metalskom sektoru, angažovali smo konsultanta za treninge i edukacije o korištenju programa. U kompanijama koje su fokusirane na komunikacijske tehnologije, naša tehnička podrška je obuhvatala konsultante koji su radili na izradi uspješnih priča, promotivnih poruka, razvoju kanala na društvenim mrežama i unapređenju web stranica i platformi za prodaju. Kompanije okrenute e-prodaji često traže optimizaciju web stranica, što ih čini prisutnijim u pretragama potencijalnih korisnika. Na ovaj način, nakon relativno brze intervencije možete vidjeti odmah porast u prodaji i kontaktima sa novim klijentima, pojašnjavaju iz projekta.
Također, USAID projekt Diaspora Invest je kroz program tehničke asistencije podržao kompanije i u razvoju planova za različite standarde u proizvodnji, koji su im olakšali implementaciju, te posljedično otvorili vrata za izvoz u zemlje Evropske unije.
- Tražimo kompanije u Bosni i Hercegovini u kojima postoji suvlasnički udio građana BiH koji žive i rade u inostranstvu, odnosno koji su članovi bh. dijaspore, ili osoba koje su se vratile iz inostranstva u posljednje tri godine. Pored toga, podrška se odnosi i na preduzeća koja imaju određenu vrstu dokazive poslovne veze s bh. dijasporom, kroz saradnju u pristupu stranim tržištima, razmjeni znanja i slično. Potrebno je da nam dokažete da članovi bh. dijaspore igraju aktivnu ulogu u povezivanju vaše usluge ili proizvoda sa drugim zemljama i tržištima širom svijeta. Do sada smo kroz projekt imali priliku raditi sa više od 120 kompanija iz BiH. Stoga i u narednom periodu želimo da nastavimo pružati podršku i savjetovanje novim investicijskim projektima u BiH, naglasili su iz USAID projekta Diaspora Invest.
Poziv je otvoren do 24. decembra 2020. godine, a kako su naveli iz USAID projekta Diaspora Invest, sve zainteresovane kompanije trebaju dostaviti upit sa nazivom kompanije, kontakt-podacima i vrstom veze sa dijasporom. Upit treba uključiti i ideju na koji način tehnička podrška može doprinijeti razvoju poslovanja firme, te po kojem osnovu zainteresovani aplikant smatra da ispunjava uslove poziva.