Direkcija za razvoj malih i srednjih preduzeća (DMSP) u narednom periodu radiće na stvaranju povoljnijeg ambijenta za razvoj ženskog preduzetništva u Crnoj Gori, kao i na jačanju institucionalne podrške razvoju biznisa kroz implementaciju projekta Mentoring. Ta organizacija će posebnu pažnju posvetiti i internacionalizaciji malih i srednjih preduzeća, kao i na edukaciji preduzetnika. Treba povećati procenat crnogorskih preduzeća čije su vlasnice žene, koji je sada na nivou od 9,6 odsto, po ugledu na evropske i zemlje regiona gdje se taj procenat kreće od 20 do 35 odsto. DMSP je počela da radi strategiju razvoja ženskog preduzetništva, koja treba da bude završena do kraja godine.
Direkcija za razvoj malih i srednjih preduzeća (DMSP) u narednom periodu radiće na stvaranju povoljnijeg ambijenta za razvoj ženskog preduzetništva u Crnoj Gori, kao i na jačanju institucionalne podrške razvoju biznisa kroz implementaciju projekta Mentoring.
Novoimenovani vršilac dužnosti direktora DMSP Aleksandar Pavićević rekao je da će ta organizacija posebnu pažnju posvetiti i internacionalizaciji malih i srednjih preduzeća, kao i na edukaciji preduzetnika.
On je kazao da treba povećati procenat crnogorskih preduzeća čije su vlasnice žene, koji je sada na nivou od 9,6 odsto, po ugledu na evropske i zemlje regiona gdje se taj procenat kreće od 20 do 35 odsto.
DMSP je, kako je saopštio, počela da radi strategiju razvoja ženskog preduzetništva, koja treba da bude završena do kraja godine.
Pavićević je saopštio da je DMSP od japanske Vlade dobila podršku za projekat Mentoring, kojim će se uspostaviti model usluga i podrške razvoju i smanjenju broja neuspješnih preduzeća i preduzetnika.
Ova organizacija će, kako je dodao, posredstvom novog sajta pomoći preduzećima da, kroz projekat internacionalizacije biznisa, dođu do informacija o pravnim aspektima i regulativama EU, programima podrške, transferu tehnologija i znanja i inovacijama.
Pavićević je naveo i da će se izvozno razvojni projekat Rusija realizovati u cilju unaprjeđenja kapaciteta preduzeća da planiraju svoj nastup na tom tržištu.
Iz DMSP su za naredne dvije godine najavili i realizaciju projekta Adria Footouring, koji se odnosi na podršku inovativnim preduzećima u tradicionalnim sektorima, kao što su turizam i proizvodnja hrane.
- Podrška će se realizovati kroz poboljšanje okruženja u kome posluju postojeća inovativna društva, uz stvaranje uslova za formiranje novih – objasnio je Pavićević.
On je ocijenio da su projekti Direkcije u prethodnom periodu doprinijeli progresu u sektoru crnogorskog malog i srednjeg biznisa, koji je evidentiran i u izvještaju o sprovođenju smjernica evropskog Akta o malim i srednjim preduzećima za prošlu godinu.
Pavićević je podsjetio da MSM u Crnoj Gori čine oko 99 odsto ukupnog broja preduzeća, da je njihovo učešće u zaposlenosti oko 67 odsto, a u izvozu 45 odsto.
UPCG: MSP su motor razvoja kome je ponestalo goriva
Potpredsjednik Unije poslodavaca (UPCG) Budimir Raičković rekao je da su mala i srednja preduzeća jedina šansa za oporavak i razvoj crnogorske privrede, ali da ,,tom motoru našeg razvoja, u koji se svi kunemo, ponestaje goriva,,.
- Gdje se danas nalaze crnogorska MSP, najslikovitije pokazuje i podatak da je na listi konkurentnosti ekonomije Svjetskog ekonomskog foruma za prošlu godinu Crna Gora pala za 12 mjesta u odnosu na prethodnu – kazao je Raičević.
On smatra da postojeće aktivnosti države u cilju razvoja MSP nijesu dovoljne da bi se ostvarili bolji rezultati, kao i da to ne može učiniti sama DMSP.
Direkcija, kako je dodao, treba snažnije da akcentuje biznis barijere i pomaže na njihovom eliminisanju, da uveća broj projekata posebno onih sa direktnom finansijskom pomoći, a da bi to ostvarila potrebna joj je veća budžetska podrška, kadrovsko i tehničko snaženje,,.