Mala i srednja preduzeća u BiH trebaju voditi računa o kvalitetu svojih proizvoda, o međunarodnim kriterijima te šta trebaju uraditi da bi postali konkurentni na evropskom tržištu. Ovaj projekt, koji implementira organizacija EURELSMED, a finansira Evropska unija, prezentiran je jučer u Mostaru predstavnicima vlasti te organizacijama koje se bave razvojem malih i srednjih preduzeća. Žele vidjeti kako mogu iznaći sredstva i puteve da podrže takva preduzeća u BiH, koja teže ka izvozu i konkurentnosti u Evropi. Potrebno je da se usredotoče na konkurentnost i inovaciju, a to su dvije stvari koje su veoma važne u kontekstu odnosa BiH i EU. I sama država dovela je mala i srednja preduzeća u lošu situaciju. Od 78.000 pravnih subjekata u FBiH, 30 posto ih ima blokirane račune, što pokazuje da je taj sektor u krizi. Posljedice su tehničko-tehnološka nesposobnost, ogromni unutrašnji dugovi. Institucije vlasti u ovom trenutku duguju preduzećima više od 400 miliona maraka, a s druge strane, od njih redovno naplaćuju dažbine.
Mala i srednja preduzeća u BiH trebaju voditi računa o kvalitetu svojih proizvoda, o međunarodnim kriterijima te šta trebaju uraditi da bi postali konkurentni na evropskom tržištu, izjavio je jučer u razgovoru za naš list Dejvid Miler (David Miller), vođa projekta "Podrška EU izgradnji institucionalnih kapaciteta za regionalni i lokalni razvoj MSP-a u BiH".
Ovaj projekt, koji implementira organizacija EURELSMED, a finansira Evropska unija, prezentiran je jučer u Mostaru predstavnicima vlasti te organizacijama koje se bave razvojem malih i srednjih preduzeća.
- Želimo vidjeti kako možemo iznaći sredstva i puteve da podržimo takva preduzeća u BiH, koja teže ka izvozu i konkurentnosti u Evropi. Potrebno je da se usredotoče na konkurentnost i inovaciju, a to su dvije stvari koje su veoma važne u kontekstu odnosa BiH i EU - kazao nam je Miler.
Tomislav Majić, predsjednik Udruženja za poduzetništvo i posao (LiNK) iz Mostara, rekao je za "Avaz" da je i sama država dovela mala i srednja preduzeća u lošu situaciju.
- Od 78.000 pravnih subjekata u FBiH, 30 posto ih ima blokirane račune, što pokazuje da je taj sektor u krizi. Posljedice su tehničko-tehnološka nesposobnost, ogromni unutrašnji dugovi... Institucije vlasti u ovom trenutku duguju preduzećima više od 400 miliona maraka, a s druge strane, od njih redovno naplaćuju dažbine - istakao je Majić.