Srpska privreda pod hitno se mora, kroz stečajne postupke, osloboditi svojih "mrtvih" preduzeća. U Srbiji se trenutno vodi stečajni postupak u 1.564 preduzeća, što ne treba nikog da brine, jer se kroz taj postupak država oslobađa mrtvih preduzeća koja umnogome otežavaju ionako težak položaj privrede. Računi 60.000 preduzeća u Srbiji trenutno su blokirani, a 2012. godine stečajni postupak će biti brže otvaran. Trenutno se stečajni postupak otvara posle dvogodišnje blokade računa, a već dogodine, u stečaj će se ići posle svega jedne godine blokade računa preduzeća. Bolja saradnja stečajnih upravnika i Fonda za podršku investicijama Vojvodine (VIP fond) doprinela bi bržoj prodaji imovine firmi u stečaju i privlačenju stranih investitora...
"Srpska privreda pod hitno se mora, kroz stečajne postupke, osloboditi svojih "mrtvih" preduzeća", rekla je danas u Novom Sadu direktor Agencije za licenciranje stečajnih upravnika Vesna Gaćeša.
"U Srbiji se trenutno vodi stečajni postupak u 1.564 preduzeća, što ne treba nikog da brine, jer se kroz taj postupak država oslobađa mrtvih preduzeća koja umnogome otežavaju ionako težak položaj privrede", rekla je Gaćeša novinarima u Master centru Novosadskog sajma posle radnog sastanka sa stečajnim upravnicima sa područja Vojvodine.
Ona je dodala da su računi 60.000 preduzeća u Srbiji trenutno blokirani, kao i da će 2012. godine stečajni postupak biti brže otvaran.
"Trenutno se stečajni postupak otvara posle dvogodišnje blokade računa, a već dogodine, u stečaj će se ići posle svega jedne godine blokade računa preduzeća", navela je Gaćeša.
Bugarski: Ubrzati prodaju imovine preduzeća u stečaju
"Bolja saradnja stečajnih upravnika i Fonda za podršku investicijama Vojvodine (VIP fond) doprinela bi bržoj prodaji imovine firmi u stečaju i privlačenju stranih investitora", ocenio je danas u Novom Sadu direktor Fonda Branislav Bugarski.
Bugarski je rekao da su predstavnici VIP u razgovorima sa stranim investitorima uvideli da u Vojvodini nedostaje slobodnih lokacija za investitore koji ne žele da "kreću od nule", već da preuzmu opremljene parcele.
"Pospešivanjem saradnje sa stečajnim upravnicima, želja nam je da ubrzamo proces vraćanje imovine u realne tokove i da od njih dobijamo pravovremene informacije o svim slobodnim lokacijama i ponudimo ih stranim investitorima", rekao je Bugarski.
Direktor VIP fonda je rekao da neki investitori ne žele da kupuju nekretnine i zato im je važno da znaju koje su slobodne lokacije na kojima bi mogli da posluju.
"Radimo na oko 40 projekata sa stranim investitorima, ali još ne znamo da li će se oni opredeliti da sami opremaju lokacije ili kupe već opremljene", rekao je Bugarski i dodao da najveće interesovanje vlada za prehrambenu, mašinsku, metalsku i auto industriju.
Na današnjem sastanku u Master centru okupilo se više od 50 stečajnih upravnika iz Vojvodine, a razgovaralo se o mogućnostima prodaje tih preduzeća stranim investitorima.