Povećanje efikasnosti i profita bez novca bilo je moguće za neka preduzeća zahvaljujući mentorstvu japanskih stručnjaka. U prethodne tri godine, u 180 malih i srednjih preduzeća u Srbiji ušli su japanski mentori koji su nadgledali proizvodnju i savetovali zaposlene. Koliko su japansko iskustvo i praksa dragoceni, dobro zna privrednik Saša Milić iz Trstenika koji se bavi poslovima štampe. Neki saveti na prvi pogled izgledali su banalni. Kultura japanskog poslovanja koju Srbi treba da nauče možda bi mogla da se svede na nekoliko principa - održavanje radnog mesta, u čemu moraju svi da učestvuju, bacanje nepotrebnih stvari i sve to po jasnim pravilima. Promenjen raspored mašina u radnom prostoru, pojačan marketing putem sajta i detaljnog opisa proizvoda, mnogo zaliha koje opterećuju celu proizvodnju, slučajevi su intervencije mentora koji su dali pozitivan rezultat...
Povećanje efikasnosti i profita bez novca bilo je moguće za neka preduzeća zahvaljujući mentorstvu japanskih stručnjaka.
U prethodne tri godine, u 180 malih i srednjih preduzeća u Srbiji ušli su japanski mentori koji su nadgledali proizvodnju i savetovali zaposlene.
Koliko su japansko iskustvo i praksa dragoceni, dobro zna privrednik Saša Milić iz Trstenika koji se bavi poslovima štampe. Neki saveti na prvi pogled izgledali su banalni.
"Kod nas u štampariji zbog načina rada imate potrebu da na više mesta držite neke alate koji su potrebni za izradu određenih formi. Predstavnik 'JICE' nam je dao neke sugestije tako da smo uspeli sve da spakujemo na jedno mesto", rekao je Milić, naglasivši da je na taj način smanjen prazan hod i povećana efikasnost.
"Kultura japanskog poslovanja koju Srbi treba da nauče možda bi mogla da se svede na nekoliko principa - održavanje radnog mesta, u čemu moraju svi da učestvuju, bacanje nepotrebnih stvari i sve to po jasnim pravilima", kaže Satoru Kurosava iz Japanske agencije za međunarodnu saradnju (JICA).
Usluge mentora koristili su početnici, ali i oni koji već posluju a imaju probleme.
"Promenjen raspored mašina u radnom prostoru, pojačan marketing putem sajta i detaljnog opisa proizvoda, mnogo zaliha koje opterećuju celu proizvodnju, slučajevi su intervencije mentora koji su dali pozitivan rezultat", kaže direktor Nacionalne agencije za regionalni razvoj Ivica Eždenci.
Srpski privrednici zameraju Vladi da ih ne tretira kao ravnopravne partnere. Mnogima na putu ka pozitivnom rezultatu stoje nelikvidnost i siva ekonomija.
U Srbiji 99,8 odsto čine mala i srednja preduzeća i u njima radi skoro 68 odsto zaposlenih u zemlji.