Firme ne daju novac za obuku radnika

Bez autora
Oct 06 2011

Po ulaganju preduzeća u obuku i razvoj zaposlenih BiH se nalazi na 137. mjestu od ukupno 142 zemlje svijeta, odnosno šesta je najlošije rangirana zemlja. Iako obuka zaposlenih predstavlja značajnu investiciju koja doprinosi povećanju produktivnosti zaposlenih i opštem uspjehu firme, te se zbog toga u drugim zemljama uopšte ne dovodi u pitanje opravdanost ulaganja u ljudske resurse, firme u BiH za ove svrhe izdvajaju neznatne količine novca. Na prva tri mjesta po visini ulaganja preduzeća u obuku i razvoj zaposlenih nalaze se Švajcarska, Švedska i Danska, a prate ih Singapur, Norveška, Japan i Luksemburg. Čak su i Azerbejdžan, Vijetnam i Tadžikistan daleko ispred BiH, a lošije su samo Haiti, Sirija i afričke zemlje Burundi, Mauritanija i Burkina Faso. Svega oko pet odsto privatnih preduzeća u BiH ulaže novac u obuku svojih radnika, dok ostali uopšte nisu prepoznali značaj usavršavanja zaposlenih za poslovanje. Čak i u Nigeriji jedan od tri strateška prioriteta u sljedećih deset godina je obuka jedne generacije menadžera.

Firme ne daju novac za obuku radnikaPo ulaganju preduzeća u obuku i razvoj zaposlenih BiH se nalazi na 137. mjestu od ukupno 142 zemlje svijeta, odnosno šesta je najlošije rangirana zemlja, pokazao je godišnji izvještaj "Global Competitiveness Report" (GCP), koji je objavio Svjetski ekonomski forum.

Iako obuka zaposlenih predstavlja značajnu investiciju koja doprinosi povećanju produktivnosti zaposlenih i opštem uspjehu firme, te se zbog toga u drugim zemljama uopšte ne dovodi u pitanje opravdanost ulaganja u ljudske resurse, firme u BiH za ove svrhe izdvajaju neznatne količine novca.

Prema izvještaju GCP-a, na prva tri mjesta po visini ulaganja preduzeća u obuku i razvoj zaposlenih nalaze se Švajcarska, Švedska i Danska, a prate ih Singapur, Norveška, Japan i Luksemburg. Čak su i Azerbejdžan, Vijetnam i Tadžikistan daleko ispred BiH, a lošije su samo Haiti, Sirija i afričke zemlje Burundi, Mauritanija i Burkina Faso.

Član udruženja ekonomista RS SWOT Miloš Todorović je istakao da svega oko pet odsto privatnih preduzeća u BiH ulaže novac u obuku svojih radnika, dok ostali uopšte nisu prepoznali značaj usavršavanja zaposlenih za poslovanje.

On je istakao da je čak i u Nigeriji jedan od tri strateška prioriteta u sljedećih deset godina obuka jedne generacije menadžera.

- Jedino međunarodne firme koje posluju na području BiH rade u skladu sa politikom poslovanja u zemlji iz koje su došle te ulažu u obuku svojih zaposlenih - rekao je Todorović.

U TC "Merkator" su istakli da veliku pažnju posvećuju osposobljavanju i obrazovanju novih saradnika kroz stručno usavršavanje kadrova putem internih obuka i obrazovanja.

Portparol "Merkatora" Tatjana Raković je dodala da se posebna pažnja posvećuje obrazovanju rukovodećih i stručnih saradnika na lokalnom i regionalnom nivou.

Vlasnik kompanije "Eurohem" Nenad Opačić je istakao da se u toj firmi najveća pažnja posvećuje edukaciji menadžmenta.

- Mi finansijski pomažemo obuku menadžmenta jer smatramo da je to veoma važno za napredak firme, međutim, jedini problem je uskladiti edukaciju sa tekućim poslovima jer je i za jedno i za drugo potrebno vrijeme - istakao je Opačić.

Javna preduzeća

Todorović je istakao da i domaća javna preduzeća veoma malo ulažu u edukaciju svog kadra.

- Najveći procenat preduzeća u BiH ne prepoznaje potrebu za edukovanjem radnika ili smatraju da je to prevelik trošak, dok drugi, koji su prepoznali značaj usavršavanja zaposlenih, nisu u mogućnosti da to finansiraju - naglasio je Todorović.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik