Na ovogodišnjoj listi zemalja s najboljim uslovima za poslovanje, koju pravi američki časopis "Forbs", Srbija se našla na 93. mestu od ukupno 134 zemlje, 12 mesta niže u odnosu na prošlu godinu. Prema "Forbsu", po konkurentnosti je od ostalih zemalja u regionu - Slovenija na 25. mestu, Makedonija na 35, Hrvatske na 41, Crna Gora na 53, Bosna i Hercegovine na 84. Bugarska je svrstana na 47. mesto, Rumunija na 52, a Albanija na 64."Forbs" je u obrazloženju naveo da su neefikasno vođenje ekonomske politike u periodu vladavine Slobodana Miloševića, dug period međunarodnih ekonomskih sankcija i razaranje infrastrukture i industrije tokom NATO bombardovanja 1999. prepolovili srpsku ekonomiju u odnosu na nivo iz 1990.
Na ovogodišnjoj listi zemalja s najboljim uslovima za poslovanje, koju pravi američki časopis "Forbs", Srbija se našla na 93. mestu od ukupno 134 zemlje, 12 mesta niže u odnosu na prošlu godinu.
Prema "Forbsu", po konkurentnosti je od ostalih zemalja u regionu - Slovenija na 25. mestu, Makedonija na 35, Hrvatske na 41, Crna Gora na 53, Bosna i Hercegovine na 84.
Bugarska je svrstana na 47. mesto, Rumunija na 52, a Albanija na 64.
"Forbs" je u obrazloženju naveo da su neefikasno vođenje ekonomske politike u periodu vladavine Slobodana Miloševića, dug period međunarodnih ekonomskih sankcija i razaranje infrastrukture i industrije tokom NATO bombardovanja 1999. prepolovili srpsku ekonomiju u odnosu na nivo iz 1990.
Srbija je posle demokratskih promena 2000, prema "Forbsu", učinila napredak u liberalizaciji trgovine i restrukturisanju i privatizaciji preduzeća, ali se usporeno oporavlja iz svetske finansijske krize.
"Forbs" ocenjuje da je u Srbiji i dalje tranziciona ekonomija i da nisu kompletirane strukturne reforme.
Po časopisu, veliki izazovi sa kojima se suočava Srbija su veliki vladini izdaci za plate, penzije i pomoć nezaposlenima, kao i rastuća potreba za novim vladinim zajmovima, povećanje javnog i privatnog spoljnog duga, stagniranje direktnih stranih investicija i nagli pad prihoda od privatizacije tokom poslednjih godina.
Povoljni faktori za ekonomski rast Srbije uključuju stratešku lokaciju, relativno jeftinu i obučenu radnu snagu i izdašan paket podsticaja za strane investicije, ukazao je taj časopis.
"Forbs" je prilikom ocenjivanja Srbije najlošije rangirao monetarne slobode u zemlji, svrstavši je po tom kriterijumu na 118. mesto.
Po inovacijama je Srbija na 114. mestu, pravu svojine na 106, a po poreskim opterećenjima na 100. mestu.
U "Forbsu" je Srbija nešto bolje prošla po trgovinskim slobodama (90.), tehnologiji (67.), korupciji (66.), zaštiti investitora (59.) i ličnim slobodama (42.).
Za razliku od Srbije, ostale zemlje u okruženju su popravile pozicije - BiH čak za 17 mesta, Hrvatska za sedam, Crna Gora za šest, a Makedonija i Slovenija za po jedno.
Prva u svetu po uslovima za poslovanje ove godine je Kanada, koja je 2010. bila na trećoj poziciji, a to je postigla zahvaljujući poreskoj reformi u poslednje dve godine.
Kanada je, takođe, dobila najvišu ocenu za trgovinske slobode, zaštitu investitora, nisku korupciju.
Danska je sa prošlogodišnjeg prvog mesta skliznula na peto, dok su Sjedinjene Američke Države pale za jednu poziciju - na 10. mesto.
SAD, najveća svetska ekonomija, je i dalje među vodećima po inovacijama, zauzevši šesto mesto po patentima po stanovniku (prva po tom kriterijumu je Švedska).
Ono što pogađa SAD su poreska opterećenja, pa je ta zemlja ove godine pretekla Japan i izbila na prvo mesto među razvijenim ekonomijama po najvišim korporativnim porezima.
Među prvih pet zemalja ili teritorija koje su najpovoljnije za poslovanje našli su se i Novi Zeland (2.), Hongkong (3.) i Irska.