Gazde prete otkazom

Bez autora
Nov 29 2010

Ekonomska kriza je ugrozila opstanak čak 29 odsto malih i srednjih preduzeća, a više od petine, 22 odsto firmi, je prinuđeno da razmišlja o otpuštanju zaposlenih. Danak smanjenoj tražnji i problematičnoj naplati potraživanja u prošlog godini je plaćen smanjenjem od 70.000 zaposlenih u ovom sektoru. Tokom prošle godine broj malih i srednjih preduzeća je povećan 11.378, iako je broj radnika spao na 872.540. Njihov ukupan promet u 2009. je bio 819,2 milijardi dinara i manji je za 18,7 milijardi u odnosu na prethodnu godinu. Profit malih i srednjih preduzeća je u proseku za 15 odsto manji. Preduzetnici se žale na procedure banaka, jer moraju da ispune niz uslova, a onda plaćaju velike kamate. Istraživanje Naleda pokazuje da čak 10 ili 11 odsto rashoda firme iznosi plaćanje firmarine. U Boru i Leksovcu “Telekom” za to godišnje daje po 900.000 dinara. U Negotinu je jedna osiguravajuća kuća ugasila predstavništvo, jer je trebalo da plaća firmarinu 700.000 dinara godišnje. Zbog velikih troškova gubimo radna mesta.

Gazde prete otkazomEkonomska kriza je ugrozila opstanak čak 29 odsto malih i srednjih preduzeća, a više od petine, 22 odsto firmi, je prinuđeno da razmišlja o otpuštanju zaposlenih, pokazuje anketa Nacionalne agencije za regionalni razvoj, sprovedena na uzorku od 3.000 malih privrednika.

Danak smanjenoj tražnji i problematičnoj naplati potraživanja u prošlog godini je plaćen smanjenjem od 70.000 zaposlenih u ovom sektoru.

Tokom prošle godine broj malih i srednjih preduzeća je povećan 11.378, iako je broj radnika spao na 872.540. Njihov ukupan promet u 2009. je bio 819,2 milijardi dinara i manji je za 18,7 milijardi u odnosu na prethodnu godinu.

- Profit malih i srednjih preduzeća je u proseku za 15 odsto manji - kaže Ivica Eždenci, direktor Nacionalne agencije za regionalni razvoj.

- Preduzetnici se žale na procedure banaka, jer moraju da ispune niz uslova, a onda plaćaju velike kamate.

Istraživanje Naleda pokazuje da čak 10 ili 11 odsto rashoda firme iznosi plaćanje firmarine. U Boru i Leksovcu “Telekom” za to godišnje daje po 900.000 dinara. U Negotinu je jedna osiguravajuća kuća ugasila predstavništvo, jer je trebalo da plaća firmarinu 700.000 dinara godišnje. Zbog velikih troškova gubimo radna mesta.

Anketa Nacionalne agencije za regionalni razvoj pokazuje i sveg 10 odsto malih privrednika smatra da ekonomska kriza ne utiče na njihovo poslovanje. Čak 39 odsto oseća posledice, ali ne razmišlja o otpuštanju.

Optimisti

I pored velikih problema, anketa pokazuje da većina ima planove za budućnost. Više od polovine preduzetnika će imati nove investicije u naredne tri godine. Najveći deo ulaganja će biti u opremu, a 37 odsto planira širenje poslova.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik