Godišnje se u Srbiji osnuje nešto više od 45.000 novih mikro, malih i srednjih preduzeća i preduzetništva, a kako su ona generator razvoja privrede, država je ove godine njihov razvoj podržala sa 3,150 milijardi dinara, rečeno je na otvaranju skupa "Meetup startup" u Beogradu.U naredna dva dana u okviru tog događaja, a koji se održava povodom Evropske nedelje preduzetništva, preduzetnici će imati mogućnost da predstave svoje uspešne biznis ideje u Kombank dvorani u Beogradu, da saznaju kako da poboljšaju poslovanje, započnu biznis, ali i kako da dobiju finansijsku ili nefinansijsku podršku od lokalne zajednice i države.
Godišnje se u Srbiji osnuje nešto više od 45.000 novih mikro, malih i srednjih preduzeća i preduzetništva (MMSPP), a kako su ona generator razvoja privrede, država je ove godine njihov razvoj podržala sa 3,150 milijardi dinara, rečeno je danas na otvaranju skupa "Meetup startup" u Beogradu.
U naredna dva dana u okviru tog događaja, a koji se održava povodom Evropske nedelje preduzetništva, preduzetnici će imati mogućnost da predstave svoje uspešne biznis ideje u Kombank dvorani u Beogradu, da saznaju kako da poboljšaju poslovanje, započnu biznis, ali i kako da dobiju finansijsku ili nefinansijsku podršku od lokalne zajednice i države.
Predstavnica Ministarstva privrede Aleksandra Vučetić kaže da se broj malih i srednjih preduzeća i preduzetništva iz godine u godinu povećava i iznela podatak da je prošle godine osnovano 46.434 privrednih subjekata, a u prvih devet meseci ove godine čak 37.562.
S obzirom da su ta preduzeća značajna za razvoj srpske privrede, zbog toga je Ministarstvo privrede, ističe Vučetić, i ove godine nastavilo sa dosadašnjom politikom podrške razvoja preduzetništva u iznosu od 3,150 milijardi dinara.
Prema njenim rečima, Ministastvo privrede pruža finansijsku i nefinansijsku podršku početnicima u biznisu i dodala da se u finansijskom smislu podrška ogleda u dodeli sredstava za nabavku opreme, građevinske radove i nabavku trajnih sredstava, a u nefinansijskom kroz organizovanje obuka i konsultacija.
Vučetić ističe da je od 2016. do danas odobreno ukupno 1.122 zahteva za finansiranje nabavke sredstava za počitnike u biznisu, za šta je izvodjeno 807 miliona dinara. S druge strane, za obuke i konsultacije država je ove godine izdvojila 30 miliona dinara, rekla je Vučetić i dodala da je prošle godine kroz te obuke prošlo oko 3.000 polaznika.
Korisnik sredstava Aleksandra Djurašić Todorović kaže da je 2016. započela proizvodnju prirodne kozmetike, a da kada je htela od toga da napravi biznis, shvatila da nije lako jer je to zahtevalo velika ulaganja. U početku je, navodi, bila nepoverljiva u startap konkurse za dobijanje sredstava.
"Neko mi je rekao za aktuelan startap konkurs, iskreno, ja sam o tome mislila: 'Ma nema šanse'. Međutim, došla sam u Razvojnu agenciju i u poslednjem roku prijavila se za dobijanje startap sredstava. Prošla sam prvi krug, bilo je puno obuka i pisanja biznis plana koja su mi mnogo značila da oblikujem svoj biznis. Na kraju sam dobila i sredstva koja sam uložila u konkretne stvari", ispričala je Aleksandra svoje iskustvo.
Naime, Evropska nedelja preduzetništva organizuje se u više od 30 evropskih gradova, a Grad Beograd se tom obeležavanju pridružio organizovanjem skupa "Meetup startup", koji je priredio u saradnji sa Regionalnom agencijom za razvoj i evropske integracije Beograda i Ministarstvom privrede.