Grejs period i za firme

Bez autora
Mar 31 2011

Ministarstvo ekonomije uskoro će predložiti da se i privredi, zajedno sa građanima, olakša vraćanje dugova i obaveze reprogramiraju na godinu ili dve. Banke će ponuditi grejs period pre svega preduzetnicima i malim i srednjim preduzećima, koji inače imaju najviše problema u otplati zajmova. Prema podacima Kreditnog biroa, krajem prošlog meseca firme su dugovale u zemlji bankama 11,61 milijardi evra, a kašnjenje u otplati rata je bilo 14,6 odsto i od kraja prošle godine je povećano za 1,2 odsto. Prema podacima Narodne banke Srbije, krediti sa kašnjenjem dužim od 90 dana su dostigli 277 milijardi dinara i čine 17,8 odsto odobrenih zajmova. Od toga privreda se bori sa 200 milijardi dinara problematičnih zajmova, a što je 23,2 odsto ukupno odobrenih pozajmica firmama.

Grejs period i za firme- Ministarstvo ekonomije uskoro će predložiti da se i privredi, zajedno sa građanima, olakša vraćanje dugova i obaveze reprogramiraju na godinu ili dve - najavljuje za „Novosti“ ministar ekonomije i regionalnog razvoja Nebojša Ćirić.

I Vladimir Čupić, predsednik Odbora za finansije i prvi čovek Hipo Alpe-Adrija banke, potvrđuje da će banke ponuditi grejs period pre svega preduzetnicima i malim i srednjim preduzećima, koji inače imaju najviše problema u otplati zajmova. Prema podacima Kreditnog biroa, krajem prošlog meseca firme su dugovale u zemlji bankama 11,61 milijardi evra, a kašnjenje u otplati rata je bilo 14,6 odsto i od kraja prošle godine je povećano za 1,2 odsto.

- Prema podacima Narodne banke Srbije, krediti sa kašnjenjem dužim od 90 dana su dostigli 277 milijardi dinara i čine 17,8 odsto odobrenih zajmova - navode u Odboru za finansije PKS.

- Od toga privreda se bori sa 200 milijardi dinara problematičnih zajmova, a što je 23,2 odsto ukupno odobrenih pozajmica firmama.

Kako kažu u Odboru za finansije PKS, privreda je u ovu godinu ušla nelikvidna i kreditno visoko zadužena. Prema podacima NBS, u blokadi je oko 63.000 preduzeća u kojima je zaposleno više od 108.000 radnika. Od banaka se, kažu, očekuje da izađu u susret firmama koje teško otplaćuju rate, kao i da odobravaju kredite za likvidnost, investicije i trajna obrtna sredstva uz subvenciju države na duži rok.

Subvencije

Banke su, prema poslednjim podacima, primile od preduzeća 2.652 zahteva za subvencionisane dinarske kredite za likvidnost u vrednosti od 223,74 miliona evra, kao i 112 zahteva za zajmove sa valutnom klauzulom u iznosu od 86,87 miliona evra. Za investicione kredite je konkurisalo 261 preduzeće, a iznos ovih zajmova je 46,22 miliona evra.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik