“Hemofarm” i “SCS plus” društveno najodgovornije kompanije

Bez autora
Apr 01 2013

U cilju promocije i uspostavljanja principa i prakse društveno odgovornog poslovanja (DOP), u Privrednoj komori Srbije (PKS) uručene su tradicionalne dvogodišnje nagrade za privredna društva koja, poslujući na teritoriji Republike Srbije, na najbolji način ostvaruju principe društvene odgovornosti. Ovu prestižnu nagradu nacionalna asocijacija srpske privrede dodeljuje od 2007. godine malim, srednjim i velikim privrednim društvima, koja su posvećena ideji društveno odgovornog poslovanja. Po oceni žirija, u kategoriji velikih privrednih društava kompanija “Hemofarm” osvojila je prvu nagradu za društveno odgovorno poslovanje kao lider na domaćem farmaceutskom tržištu i najveći izvoznik lekova u 2012. godini. Plasira proizvode u 32 zemlje na tri kontinenta. Od 2006. godine član je nemačke “Štada grupe”. Celokupno poslovanje bazira na četiri ključne korporativne vrednosti - brižnost, kvalitet, dostupnost i poverenje. Sa ciljem unapređenja kvaliteta života zajednice i identifikovanjem problema u društvu, osnovala je Fondaciju koja je do sad donirala oko devet miliona evra za realizaciju preko 1.300 aktivnosti u 30 gradova širom Srbije.

“Hemofarm” i “SCS plus” društveno najodgovornije kompanijeU cilju promocije i uspostavljanja principa i prakse društveno odgovornog poslovanja (DOP), u Privrednoj komori Srbije (PKS) uručene su tradicionalne dvogodišnje nagrade za privredna društva koja, poslujući na teritoriji Republike Srbije, na najbolji način ostvaruju principe društvene odgovornosti.

Ovu prestižnu nagradu nacionalna asocijacija srpske privrede dodeljuje od 2007. godine malim, srednjim i velikim privrednim društvima, koja su posvećena ideji društveno odgovornog poslovanja.

Po oceni žirija, u kategoriji velikih privrednih društava kompanija “Hemofarm” osvojila je prvu nagradu za društveno odgovorno poslovanje kao lider na domaćem farmaceutskom tržištu i najveći izvoznik lekova u 2012. godini. Plasira proizvode u 32 zemlje na tri kontinenta. Od 2006. godine član je nemačke “Štada grupe”. Celokupno poslovanje bazira na četiri ključne korporativne vrednosti - brižnost, kvalitet, dostupnost i poverenje. Sa ciljem unapređenja kvaliteta života zajednice i identifikovanjem problema u društvu, osnovala je Fondaciju koja je do sad donirala oko devet miliona evra za realizaciju preko 1.300 aktivnosti u 30 gradova širom Srbije.

“Telekomu Srbija”  pripalo je drugo mesto. Ova uspešna nacionalna kompanija svojom delatnošću ostvaruje značajan uticaj na društveno okruženje, sledeći strateško opredeljenje da deo tog poslovnog uspeha vrati zajednici kroz planirane društveno odgovorne aktivnosti. U nastojanju da društvu ponudi nove modele saradnje sa korporacijama, pokrenli su onlajn konkurs “Uradi nešto” za građanske inicijative koje doprinose poboljšanju života u lokalnoj zajednici.

Treća je kompanija “Henkel Srbija”. Već jedanaest godina uspešno posluje u našoj zemlji i za to vreme investirala je 130 miliona evra u modernizaciju proizvodnih procesa i uvođenje najnovijih tehnologija na polju održivog poslovanja.

Četvrto mesto pripalo je “Erste Banci” Novi Sad, koja je prepoznata po aktivnostima društveno odgovornog poslovanja. Fokus je na poslovanju sa stanovništvom, malim i srednjim preduzećima i lokalnim samoupravama. Projekat “Superstep” namenjen je nezaposlenim i obrazovanim mladim ljudima koji žele da započnu sopstveni posao, a pokrenut u cilju podsticanja mladih u rešavanju problema nezaposlenosti u Srbiji praveći svoje prve korake u odabranom poslu.

Peto mesto osvojila je kompanija “Impol Seval” valjaonica aluminijuma Sevojno, koja se bavi proizvodnjom valjanih proizvoda od aluminijumskih legura još od 1975. godine. Projekat modernizacije stare Livnice podržala je Evropska banka za rekonstrukciju i razvoj sa 2,27 miliona evra iz kreditne linije za poboljšanje energetske efikasnosti u Srbiji. Glavni doprinos  je  smanjenje emisije ugljen-dioksida u atmosferi, a samim tim i smanjenje efekta staklene bašte.

Kompanija koja je prema mišljenju žirija bila najuspešnija od kandidovanih u kategoriji malih i srednjih privrednih društava je “SCS Plus”. U pitanju je firma čija je osnovna delatnost proizvodnja delova za stolice od bukovog furnira, montaža gotovih stolica na metalnim konstrukcijama i proizvodnja nameštaja za škole i vrtiće.

Drugo mesto pripalo je specijalnoj bolnici “Merkur” iz Vrnjačke Banje. Ova državna ustanova već više od šest decenija brine o ljudskom zdravlju.Tokom profesionalnog razvoja dostignuti su visoki evropski standardi u stručnosti, tehnologiji, terapijskim i preventivnim programima, a tradicionalno banjsko lečenje i balneo terapija obogaćeni su modernim velnes i spa sadržajima.

Kompanija “Božić i sinovi” zauzela je treće mesto. Oni posluju 26 godina, a bave se uslugama preuzimanja, transporta i reciklaže elektronskog i električnog otpada i svih vrsta sijalica, izradom softvera, konsultantskim uslugama u oblasti upravljanja otpadom. Ova kompanija je jedini autorizovani Majkrosoftov refabrikant u ovom delu Evrope.

Na četvrtom mestu je “Institut za kardiovaskularne bolesti Vojvodine”. Institut osnovan 1977. godine kao obrazovna, zdravstvena i naučna organizacija, koji je po mnogo čemu jedinstven kako u našoj zemlji, tako i u svetu, jer na jednom mestu obezbeđuje sve potrebne dijagnostičke procedure, lečenje urgentnih kardioloških stanja i drugih kardioloških oboljenja.

U kategoriji malih i srednjih privrednih društava na petom mestu je kompanija “Visan” iz Beograda, koja postoji već 23 godine i predstavlja deo društvenog sistema primarne zdravstvene zaštite, koji svoje uspešno poslovanje zasniva na medjunarodnim ISO standardima i opredeljenju, da se prava čoveka na život i razvoj u zdravoj životnoj sredini ostvaruju visokim kvalitetom usluga i proizvoda i razvojem koji je zasnovan na realnim programima i uz podršku društvene zajednice.

Ova nacionalna nagrada predstavlja najsveobuhvatnije priznanje u oblasti društveno odgovornog poslovanja koje jedno privredno društvo može dobiti u Srbiji.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik