U Crnoj Gori će kroz projekat koji će trajati do 1. aprila naredne godine biti osnovano šest pilot socijalnih preduzeća, koja će da zaposle osobe sa invaliditetom, u okviru projekta Treći sektor i razvoj socijalnog preduzetništva. Ovaj IPA projekat, koji je počeo sa implementacijom 1. januara prošle godine, vrijedan 195.620 eura realizuje Zanatsko-preduzetnička komora u saradnji sa partnerskom organizacijom COSPE iz Firence. Cilj projekta je unapređenje učestvovanja nevladinih i organizacija civilnog društva u procesu društveno-ekonomskog razvoja Crne Gore, kao i podsticanje predstavnika privrede da daju svoj doprinos kako bi osobe sa invaliditetom, okupljene oko svojih udruženja, osnovale socijalna preduzeća, saopštila je predstavnica Zanatsko-preduzetničke komore Mirjana Marković.
U Crnoj Gori će kroz projekat koji će trajati do 1. aprila naredne godine biti osnovano šest pilot socijalnih preduzeća, koja će da zaposle osobe sa invaliditetom, u okviru projekta Treći sektor i razvoj socijalnog preduzetništva.
Ovaj IPA projekat, koji je počeo sa implementacijom 1. januara prošle godine, vrijedan 195.620 eura realizuje Zanatsko-preduzetnička komora u saradnji sa partnerskom organizacijom COSPE iz Firence.
– Cilj projekta je unapređenje učestvovanja nevladinih i organizacija civilnog društva u procesu društveno-ekonomskog razvoja Crne Gore, kao i podsticanje predstavnika privrede da daju svoj doprinos kako bi osobe sa invaliditetom, okupljene oko svojih udruženja, osnovale socijalna preduzeća – saopštila je predstavnica Zanatsko-preduzetničke komore Mirjana Marković.
Ona kaže da Komora i njenih deset strukovnih udruženja imaju za cilj da pomognu socijalnim preduzećima da dođu na tržište na način što će kod privrede podsticati socijalnu odgovornost.
- U okviru projekta je predviđeno da se osnuje šest socijalnih preduzeća, koja će dobiti novčanu podršku u iznosu od 7,5 hiljada eura za nabavku opreme – objasnila je Marković.
Vesna Sekulić iz Sigurne ženske kuće Nora kazala je da će u frizersko-kozmetičkom salonu biti zaposlene dvije osobe sa invaliditetom sa Biroa rada, koje će biti aktivni članovi društva i koji će doprinijeti svojoj ekonomskoj situaciji i socijalizaciji.
Danijela Prelević iz Udruženja „Pružite nam šansu“ rekla je da je riječ o zahtjevnom projektu, a zaposliće tri osobe sa invaliditetom.
- Pred nama je zahtjevan put za dobijanje dozvola i nadam se da će nam sve relevantne organizacije izađi u susret, jer ovako nešto do sada nije rađeno – dodala je Prelević.
Duško Rakočević iz Udruženja „Srce“ rekao je da su realizovali dosta projekata u kojima su pomagali osobama sa invaliditetom. Milutin Ražnatović iz Udruženja zanatlija motornih vozila Crne Gore zaposliće dvije osobe sa invaliditetom i četiri osobe koji bi bile zadužene za njihovu edukaciju.
Darko Jovović iz Udruženja fizioterapeuta za pomoć djeci i omladini sa smetnjama u razvoju zaposliće dvije osobe sa invaliditetom, koji će biti maseri.
Rizaja Dervišaga iz Udruženja „Pravo na život“ kazao je da imaju u planu da zaposle dvije osobe sa invaliditetom, u cilju pomaganja toj djeci da dobiju samostalan život i smanje broj nezaposlenih.
Ko je dobio grantove
Grantovi su dodijeljeni Udruženju hendikepiranih „Srce“ iz Mojkovca za osnivanje socijalnog preduzeća eko suveniri Srce, Udruženju roditelja djece i omladine sa smetnjama u razvoju „Pružite nam šansu“ iz Podgorice za osnivanje radionice sirovih slatkiša i Sigurnoj ženskoj kući „Nora“ iz Nikšića za osnivanje frizersko-kozmetičkog salona „Afrodita i Apolon“.
Dodijeljeni su grantovi i Udruženju fizioterapeuta za pomoć djeci i omladini sa smetnjama u razvoju Podgorica za osnivanje Socijalnog preduzeća i partnerstva kao model zapošljavanja lica sa invaliditetom u Crnoj Gori, Udruženju zanatlija motornih vozila Crne Gore iz Podgorice za osnivanje preduzeća „Točak“, Udruženju „Naprijed“ i roditelja djece sa smetnjama u razvoju „Pravo na život“ iz Ulcinja za osnivanje socijalnog preduzeća „Pravo na život“.