Ministarstvo informisanja i telekomunikacija Vlade Republike Srbije saopštilo je da su devet domaćih startapova, devet timova i još 10 malih i srednjih preduzeća ponudili najinovativnije ideje na drugom godišnjem konkursu StarTech programa i osvojili bespovratna sredstva u vrednosti od milion dolara.
Na svečanoj ceremoniji dodele nagrada pobednicima “StarTech 2022” čekove su uručili ministar informisanja i telekomunikacija Mihailo Jovanović, ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović, direktor korporativnih poslova kompanije Philip Morris za Jugoistočnu Evropu Ivan Miletić i izvršna direktorka NALED-a Violeta Jovanović.
Jovanović je podsetio na to da je Vlada Republike Srbije, na čelu sa premijerkom Anom Brnabić, još 2017. godine postavila digitalizaciju za prioritet.
U novim tehnologijama videli smo razvojnu šansu, koju ne smemo propustiti kao država i tokom proteklih 5 godina investirali smo u razvoj infrastrukture, data centre, razvoj mnogobrojnih servisa, sistema, superkompjuter. Radili smo i na unapređenju pravnih okvira, na podsticaju privrede, jer verujemo u to da će nam znanje i kreativnost, ako im pružimo adekvatne uslove za rast i razvoj, omogućiti da se u ovom digitalnom dobu još brže razvijemo, istakao je Jovanović.
StarTech program je jedinstven u Srbiji, jer podršku razvoju inovacija umesto državnih fondova, pruža jedna privatna kompanija, a sa skupa je upućen poziv i drugim društveno-odgovornim firmama da na ovaj način podrže razvoj inovativnog preduzetništva u Srbiji.
StarTech program, vredan pet miliona dolara, pokrenut je krajem 2020. u cilju podrške digitalnoj transformaciji malih i srednjih preduzeća.
Deo je trogodišnjeg projekta za promociju inovacija i tehnološkog razvoja u Srbiji, koji sprovodi NALED zajedno sa Vladom Srbije, a finansira kompanija Philip Morris.
Ministar Jovanović je učestvovao na panelu „Pogled u budućnost inovacionog ekosistema Srbije“, u okviru događaja „StarTech 2022“, u Beogradu.
Posvećeni smo razvoju širokopojasne infrastrukture, naročito u ruralnim oblastima. U toku je realizacija projekta razvoja ruralnog širokopojasnog pristupa sa ciljem pokrivanja svih domaćinstava u Srbiji mrežama nove generacije, istakao je on.
Prema njegovim rečima, realizacija prve dve faze programa koji podrazumeva izgradnju približno 5.000 km optičkih trasa, samo od strane države, obuhvatitiće više od 800 ruralnih naselja i preko 150.000 domaćinstava, a već tokom ovog meseca počinje izgradnja prvih 1.500 kilometara optičkih trasa.
Ministar je naglasio da će izgradnjom širokopojasne infrastrukture biti prevaziđen infrastrukturni digitalni jaz i stvoreni glavni preduslovi svim građanima za brojne benefite koje pruža elektronska uprava, poslovanje i obrazovanje.
On je naglasio da Srbija podržava inovativne biznise i startap zajednicu, te da je superkompijuter najnovije generacije sa platformom za razvoj veštačke inteligencije smešten u Državnom data centru u Kragujevcu 2021. godine i da gotovo 30 institucija i startapa, a ukupno preko 200 stručnjaka, besplatno koristi uspostavljenu superkompjuting infrastrukturu za modelovanje i razvoj svojih rešenja baziranih na veštačkoj inteligenciji.
Pored Jovanovića, na panelu su učestvovali i ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović i generalni direktor za Jugoistočnu Evropu iz kompanije Phillip Morris Aleksandar Jakovljević.