Izdata prva publikacija o upravljanju porodičnim firmama u BiH

Bez autora
Jul 18 2011

U sklopu projekta podizanja svijesti o značaju porodičnih firmi u Bosni i Hercegovini, centar za edukaciju Pro Educa izdao specijalno izdanje publikacije „Porodične firme stub razvoja ekonomije BiH“. Pored izazova s kojima se sve firme suočavaju danas u doba ekonomske i finansijske krize, porodične firme su suočene sa dodatnim problemima specifičnim samo za njih. Činjenica da ove firme čine preko 90% svih firmi u BiH pod veliki upitnik se stavlja mogućnost da bh. privreda krene uzlaznom putanjom ukoliko se ne prepozna njihov značaj i pruži adekvatna podrška. Publikacija koju čine tekstovi stručnjaka, profesora i praktičara iz oblasti preduzetništva, menadžmenta i prava, namijenjena je vlasnicima i direktorima porodičnih firmi, studentima ekonomije, menadžmenta i preduzetništva, te svim onima koji namjeravaju pokrenuti vlastitu firmu. Zahvaljujući autorima koji su im ustupili svoje radove i IFC-u članica grupacije svjetske banke i Švicarskom državnom sekretarijatu za ekonomska pitanja (SECO) koji su pomogli finansiranjem dijela troškova štampe, uspjeli su izdati publikaciju bogatog sadržaja u kojoj će zasigurno svako moći pronaći nešto korisno za sebe.

Izdata prva publikacija o upravljanju porodičnim firmama u BiHU sklopu projekta podizanja svijesti o značaju porodičnih firmi u Bosni i Hercegovini, centar za edukaciju Pro Educa izdao specijalno izdanje publikacije „Porodične firme stub razvoja ekonomije BiH“.

Pored izazova s kojima se sve firme suočavaju danas u doba ekonomske i finansijske krize, porodične firme su suočene sa dodatnim problemima specifičnim samo za njih. Činjenica da ove firme čine preko 90% svih firmi u BiH pod veliki upitnik se stavlja mogućnost da bh. privreda krene uzlaznom putanjom ukoliko se ne prepozna njihov značaj i pruži adekvatna podrška.

Publikacija koju čine tekstovi stručnjaka, profesora i praktičara iz oblasti preduzetništva, menadžmenta i prava, namijenjena je vlasnicima i direktorima porodičnih firmi, studentima ekonomije, menadžmenta i preduzetništva, te svim onima koji namjeravaju pokrenuti vlastitu firmu.

„Zahvaljujući autorima koji su nam ustupili svoje radove i IFC-u članica grupacije svjetske banke i Švicarskom državnom sekretarijatu za ekonomska pitanja (SECO) koji su pomogli finansiranjem dijela troškova štampe, uspjeli smo izdati publikaciju bogatog sadržaja u kojoj će zasigurno svako moći pronaći nešto korisno za sebe. Izdavanje publikacije je samo jedan od koraka kojim želimo dati doprinos u zaštititi i podršci najvažnijih karika bh. privrede za uspješnije danas i sutra cijele BiH“, istakla je Dunja Bošnjak, urednica publikacije.

Preduzetničko razmišljanje, motivacija, upravljanje konfliktom, problemi porodičnih firmi, priprema narednih generacija za preuzimanje firme i prevazilaženje krize su samo neke od tema obrađenih u publikaciji, koja će se dijeliti besplatno.

Centar za edukaciju Pro Educa je po prvi put pokrenuo projekat ovakvog tipa u BiH kroz koji će se pružiti podrška porodičnim firmama u njihovom svakodnevnom radu i strateškom planiranju.

„Porodične firme su izuzetno značajna karika globalne ekonomije, što govori i činjenica da im se u svijetu u svim ekonomijama pridaje posebna pažnja, kako kroz donošenje strateških politika, tako i kroz pružanje podrške i različitih podsticaja. Projekat „Porodične firme u BiH“ je  pokrenut prije svega jer su ove firme za bh. privredu zasigurno još i značajnije, i konačno je vrijeme da i naša  javnost postane toga svjesna. Iako do sada niti jedna vlada u našoj zemlji nije pokazala spremnosti i interes da pomogne realizaciju ovog projekta, nadamo se da će projekat u budućnosti izazvati interesovanje naših preduzeća, ali i vlasti, jer je pomoć ovim firmama neophodna za razvoj cjelokupne bh. privrede“, istakla je Bošnjak.

Nakon izdavanja publikacije koja se može preuzeti i na web stranici www.proeduca.net , krajem ove godine je u planu priprema organizacije prve konferencija „Porodične firme u BiH“.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik