Jadran pred dvojbom - likvidacija ili oporavak

Bez autora
Oct 07 2010

Jadran je bio i ostao političko pitanje, ustvrdio je na konferenciji za novinare Ivica Jurčić, bivši sindikalni povjerenik Sindikata turizma i usluga Hrvatske u tom poduzeću, a sada tek stečajni vjerovnik i opunomoćeni predstavnik 125 radnika u istoj ulozi. Sada, nakon što je 15. lipnja otvoren stečaj nad Jadranom u većinskom 80-postotnom vlasništvu Hrvatskog fonda za privatizaciju i Hrvatskog fonda za mirovinsko osiguranje, o daljnjoj sudbini poduzeća odlučuju najveći vjerovnici, a to je (ponovno) država. Naime, po priznatim potraživanjima, Jadran Ministarstvu financija na ime poreza i doprinosa duguje 123 mil., a na još toliko isto je ministarstvo dalo jamstva na zajmove od HBOR-a, Erste banke... HFP, pak, potražuje 73,5 mil., dok, s druge strane, oko 800 sadašnjih, bivših i sezonskih radnika ukupno potražuje 80 mil. Na kraju je stečaj i otvoren na zahtjev 13 bivših radnika iz hotela Therapia, koji je 2004. na sudskoj dražbi uz pomoć Hypo Alpe-Adria banke kupio Igor Štimac radi dva milijuna kuna tražbine.

Jadran pred dvojbom - likvidacija ili oporavakJadran je bio i ostao političko pitanje, ustvrdio je na konferenciji za novinare Ivica Jurčić, bivši sindikalni povjerenik Sindikata turizma i usluga Hrvatske u tom poduzeću, a sada tek stečajni vjerovnik i opunomoćeni predstavnik 125 radnika u istoj ulozi.

Sada, nakon što je 15. lipnja otvoren stečaj nad Jadranom u većinskom 80-postotnom vlasništvu Hrvatskog fonda za privatizaciju i Hrvatskog fonda za mirovinsko osiguranje, o daljnjoj sudbini poduzeća odlučuju najveći vjerovnici, a to je (ponovno) država. Naime, po priznatim potraživanjima, Jadran Ministarstvu financija na ime poreza i doprinosa duguje 123 mil., a na još toliko isto je ministarstvo dalo jamstva na zajmove od HBOR-a, Erste banke... HFP, pak, potražuje 73,5 mil., dok, s druge strane, oko 800 sadašnjih, bivših i sezonskih radnika ukupno potražuje 80 mil.

Na kraju je stečaj i otvoren na zahtjev 13 bivših radnika iz hotela Therapia, koji je 2004. na sudskoj dražbi uz pomoć Hypo Alpe-Adria banke kupio Igor Štimac radi dva milijuna kuna tražbine. Istodobno, Ministarstvo financija nije učinilo ništa, iako od rujna prošle godine do otvaranja stečaja od Jadrana nije primilo ni lipe doprinosa, poreza i prireza na plaće radnika. Naposljetku, prva skupština vjerovnika od 15. rujna odgođena je za 21. listopada kako bi se, po riječima stečajne upraviteljice Marije Ružić, utvrdili elementarni podaci za donošenje odluke hoće li se imovina Jadrana unovčiti i prikupljena sredstva podijeliti vjerovnicima, ili će započeti postupak izrade stečajnog plana te u 2011. godini nastaviti djelatnost.

Jurčić misli da drugoj opciji nema alternative, no, ponavlja, kao i ranije, odlučit će politika. Jadran je, podsjećamo, u stečaj otišao nakon što mu je žiro-račun bio u neprekidnoj blokadi 4669 dana. Ukupno 499 mil. kuna tražbina prijavilo je 986 vjerovnika, a od toga iznosa 471 mil. je priznat, a 28 mil. je osporeno. Temeljni kapital, po posljednjoj procjeni, vrijedi 507 milijuna.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik