Preovlađuje trgovina, a nedostaje proizvodnja. Ovako se, ukratko, mogu opisati delatnosti kojima se bave srpska preduzeća. Naime, od ukupno 9.375 preduzeća, koliko je zatvoreno protekle godine, čak 1.850 bavilo se istom delatnošću: trgovinom na veliko. Ipak, od onih koji su osnovali novu firmu, najviše njih, tačno 1.052, opredelilo se, opet, za istu tu delatnost. I u ukupnom broju svih srpskih firmi, najviše njih bavi se upravo trgovinom. Poslednjih godina Agencija za privredne registre beleži različite oscilacije kod pretežnih delatnosti u novoosnovanim preduzećima i radnjama, ali su u opticaju uvek istih deset delatnosti. Poslodavci objašnjavaju da se trgovine najviše otvaraju, jer ne traže veliko ulaganje. S druge strane, prve i nestaju jer cenama nisu konkurentne velikim trgovinskim lancima. Kriza je pokazala da su je najlakše prebrodili oni koji imaju više od 30 odsto plasmana u inostranstvu, jer je tamo stabilna naplata.
Preovlađuje trgovina, a nedostaje proizvodnja. Ovako se, ukratko, mogu opisati delatnosti kojima se bave srpska preduzeća.
Naime, od ukupno 9.375 preduzeća, koliko je zatvoreno protekle godine, čak 1.850 bavilo se istom delatnošću: trgovinom na veliko. Ipak, od onih koji su osnovali novu firmu, najviše njih, tačno 1.052, opredelilo se, opet, za istu tu delatnost. I u ukupnom broju svih srpskih firmi, najviše njih bavi se upravo trgovinom.
- Poslednjih godina Agencija za privredne registre beleži različite oscilacije kod pretežnih delatnosti u novoosnovanim preduzećima i radnjama, ali su u opticaju uvek istih deset delatnosti - kaže Gabrijela Petković Jovanović, pi-ar Agencije.
Poslodavci objašnjavaju da se trgovine najviše otvaraju, jer ne traže veliko ulaganje. S druge strane, prve i nestaju jer cenama nisu konkurentne velikim trgovinskim lancima.
- Kriza je pokazala da su je najlakše prebrodili oni koji imaju više od 30 odsto plasmana u inostranstvu, jer je tamo stabilna naplata - kaže Dragoljub Rajić iz Unije poslodavaca.
Prema njegovim rečima, najveću šansu za uspeh u poslu u ovoj godini ipak bi mogli da imaju oni koji se okrenu proizvodnji. I to lekovitog i začinskog bilja, energetski efikasnog materijala u građevinarstvu, proizvodnji voća i povrća, softvera, ekoloških kesa, ali i razvijanju specifičnih usluga, poput čuvanja starih osoba.
Uz trgovinu, među najzastupljenijim delatnostima već duže vreme su i firme koje se bave različitim konsultatskim aktivnostima u oblasti poslovanja i upravljanja.
- Veliki broj preduzeća u Srbiji svetsku ekonomsku krizu pokušava da prevaziđe konsolidovanjem i racionalizovanjem svog poslovanja, i to je trend koji smo u Registru privrednih subjekata počeli da uočavamo još krajem 2008. godine, kroz registracije spajanja i pripajanja, kao i gašenja ogranaka i ćerki firmi velikih kompanija - napominje Petkovićeva.
Takođe, posluje i dosta građevinskih firmi koje se bave izgradnjom stambenih i drugih objekata, kao i preduzeća koja se bave trgovinom drveta i građevinskih materijala. Od 110.500 društava, oko pet odsto ih je registrovano za poslove u oblasti građevinarstva.
Top 10
Šta se najviše otvaralo tokom 2010. Ubedljivo trgovina, firme za konsultantske aktivnosti, potom građevinske, pa restorani, preduzeća za drumski prevoz tereta, za održavanje i popravku motornih vozila, računarsko programiranje.
Svega 137 novih preduzeća, među deset najzastupljenijih delatnosti, je proizvodno: pekare i poslastičarnice. Slede, opet, uslužne aktivnosti i podrške poslovanju, pa inženjerske delatnosti i tehničko savetovanje.