U Republici Srpskoj registrovano je 207 privrednih subjekata od 1. novembra prošle godine kada je počeo jednošalterski sitem registracije preduzeća. Direktorica Agencije za posredničke, informatičke i finansijske usluge /APIF/ Jelena Ćetković, precizirala je da je u Banja Luci registrovano 95 preduzeća, Bijeljini 45, Doboju 29, Istočnom Sarajevu 26 i u Trebinju 12 privrednih subjekata. Zahvaljujući jednošalterskom sistemu registracije, građani mogu osnovati preduzeće u 11 poslovnica APIF-a za samo tri dana. Odluka o osnivanju je besplatna i dostupna je na našoj internet stranici, a njena ovjera kod notara košta 3,5 KM, rekla je Ćetković.
U Republici Srpskoj registrovano je 207 privrednih subjekata od 1. novembra prošle godine kada je počeo jednošalterski sitem registracije preduzeća...
Direktorica Agencije za posredničke, informatičke i finansijske usluge /APIF/ Jelena Ćetković, precizirala je da je u Banja Luci registrovano 95 preduzeća, Bijeljini 45, Doboju 29, Istočnom Sarajevu 26 i u Trebinju 12 privrednih subjekata.
- Zahvaljujući jednošalterskom sistemu registracije, građani mogu osnovati preduzeće u 11 poslovnica APIF-a za samo tri dana. Odluka o osnivanju je besplatna i dostupna je na našoj internet stranici, a njena ovjera kod notara košta 3,5 KM - rekla je Ćetković.
Prema njenim riječima, građani tvrde da im je u ranijem načinu registracije preduzeća, najveći problem bio stalno vraćanje za dopunu dokumenata, odlazak na nekoliko različitih adresa, suda, Poreske uprave, Zavoda za statistiku, te stalno čekanje u redovima.
Ona ističe da je strankama od ogromnog značaja ukidanje sudskih i administrativnih taksi, te mnogo manji troškovi registracije preduzeća.
- Registracija za najjednostavnija preduzeća, kao što je DOO košta od 150 do 200 KM, umjesto dosadašnjih 1.530 KM, a osnivački kapital je sa 2.000 KM smanjen na jednu marku - naglasila je Ćetković.
Ona je dodala da su do sada najčešće otvarana jednočlana društva, te istakla da je pri kraju izrada softvera, zahvaljujući kojem će se u svakom trenutku znati kakvo je preduzeće i u kojem dijelu RS registrovano.
- Do kraja ove ili početkom naredne godine biće moguća i elektronska registracija preduzeća. Stranke će moći putem interneta, bez dolaska na šalter, da predaju zahtjev za registraciju preduzeća i na isti način dobiju rješenje - naglasila je Ćetković.
Prema njenim riječima, preduslov za to je izmjena Zakona o elektronskom potpisu. Četković je podsjetila da je APIF, prvi put u Republici Srpskoj i BiH, počeo formiranje registra privrednih subjekata.
- Uz registar finansijskih izvještaja i jedinstveni registar računa privrednih subjekata, koje već vodimo i sada uz registar privrednih subjekata, imaćemo kompletniju sliku čitave privrede Republike Srpske - zaključila je Ćetković.