Jednošalterski sistem registrovao 207 privrednih subjekata

Bez autora
Feb 13 2014

U Republici Srpskoj registrovano je 207 privrednih subjekata od 1. novembra prošle godine kada je počeo jednošalterski sitem registracije preduzeća. Direktorica Agencije za posredničke, informatičke i finansijske usluge /APIF/ Jelena Ćetković, precizirala je da je u Banja Luci registrovano 95 preduzeća, Bijeljini 45, Doboju 29, Istočnom Sarajevu 26 i u Trebinju 12 privrednih subjekata. Zahvaljujući jednošalterskom sistemu registracije, građani mogu osnovati preduzeće u 11 poslovnica APIF-a za samo tri dana. Odluka o osnivanju je besplatna i dostupna je na našoj internet stranici, a njena ovjera kod notara košta 3,5 KM, rekla je Ćetković.

Jednošalterski sistem registrovao 207 privrednih subjekataU Republici Srpskoj registrovano je 207 privrednih subjekata od 1. novembra prošle godine kada je počeo jednošalterski sitem registracije preduzeća...

Direktorica Agencije za posredničke, informatičke i finansijske usluge /APIF/ Jelena Ćetković, precizirala je da je u Banja Luci registrovano 95 preduzeća, Bijeljini 45, Doboju 29, Istočnom Sarajevu 26 i u Trebinju 12 privrednih subjekata.

- Zahvaljujući jednošalterskom sistemu registracije, građani mogu osnovati preduzeće u 11 poslovnica APIF-a za samo tri dana. Odluka o osnivanju je besplatna i dostupna je na našoj internet stranici, a njena ovjera kod notara košta 3,5 KM - rekla je Ćetković.

Prema njenim riječima, građani tvrde da im je u ranijem načinu registracije preduzeća, najveći problem bio stalno vraćanje za dopunu dokumenata, odlazak na nekoliko različitih adresa, suda, Poreske uprave, Zavoda za statistiku, te stalno čekanje u redovima.

Ona ističe da je strankama od ogromnog značaja ukidanje sudskih i administrativnih taksi, te mnogo manji troškovi registracije preduzeća.  

- Registracija za najjednostavnija preduzeća, kao što je DOO košta od 150 do 200 KM, umjesto dosadašnjih 1.530 KM, a osnivački kapital je sa 2.000 KM smanjen na jednu marku - naglasila je Ćetković.

Ona je dodala da su do sada najčešće otvarana jednočlana društva, te istakla da je pri kraju izrada softvera, zahvaljujući kojem će se u svakom trenutku znati kakvo je preduzeće i u kojem dijelu RS registrovano.

- Do kraja ove ili početkom naredne godine biće moguća i elektronska registracija preduzeća. Stranke će moći putem interneta, bez dolaska na šalter, da predaju zahtjev za registraciju preduzeća i na isti način dobiju rješenje - naglasila je Ćetković.

Prema njenim riječima, preduslov za to je izmjena Zakona o elektronskom potpisu. Četković je podsjetila da je APIF, prvi put u Republici Srpskoj i BiH, počeo formiranje registra privrednih subjekata.

- Uz registar finansijskih izvještaja i jedinstveni registar računa privrednih subjekata, koje već vodimo i sada uz registar privrednih subjekata, imaćemo kompletniju sliku čitave privrede Republike Srpske - zaključila je Ćetković.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik