Predlog zakona o stečaju doprinijeće smanjenju troškova i trajanja stečajnog postupka, a obezbijediće i veći stepen namirenja povjerilaca. Cilj Predloga je, osim bolje sistematike i pravno-tehničkih rješenja u odnosu na postojeći Zakon o insolventnosti privrednih društava, unaprijeđenje kvaliteta stečajnog postupka. To se ogleda u uvođenju načela i cilja stečajnog postupka jer se u dosadašnjoj praksi pokazalo da nedostatak tog definisanja dovodi do nesigurnosti odlučivanja u stečajnom postupku. Definisano je osam načela stečajnog postupka i precizirani novi stečajni razlozi, među kojima su trajnija nesposobnost plaćanja, prezaduženosti i nepostupanje po usvojenom planu reorganizacije. Smatra se da je stečajni dužnik trajnije nesposoban za plaćanje ako ne može da odgovori novčanim obavezama u roku od 45 dana od dospjelosti obaveze i ako je potpuno obustavio plaćanje u periodu od 30 dana neprekidno.
Predlog zakona o stečaju doprinijeće smanjenju troškova i trajanja stečajnog postupka, a obezbijediće i veći stepen namirenja povjerilaca, saopšteno je iz Ministarstva ekonomije.
Pomoćnik ministra ekonomije Dragan Kujović kazao je da je cilj Predloga, osim bolje sistematike i pravno-tehničkih rješenja u odnosu na postojeći Zakon o insolventnosti privrednih društava, unaprijeđenje kvaliteta stečajnog postupka.
„To se ogleda u uvođenju načela i cilja stečajnog postupka jer se u dosadašnjoj praksi pokazalo da nedostatak tog definisanja dovodi do nesigurnosti odlučivanja u stečajnom postupku", rekao je Kujović na konferenciji za novinare.
Prema njegovim riječima, definisano je osam načela stečajnog postupka i precizirani novi stečajni razlozi, među kojima su trajnija nesposobnost plaćanja, prezaduženosti i nepostupanje po usvojenom planu reorganizacije.
„Smatra se da je stečajni dužnik trajnije nesposoban za plaćanje ako ne može da odgovori novčanim obavezama u roku od 45 dana od dospjelosti obaveze i ako je potpuno obustavio plaćanje u periodu od 30 dana neprekidno", objasnio je Kujović.
Predlogom je, kako je dodao, ostavljena i mogućnost podnošenja unaprijed pripremljenog plana reorganizacije, koji se predaje istovremeno sa predlogom za pokretanje stečajnog postupka.
Kujović je rekao da je Predlogom zakona rok za prijavljivanje potraživanja nakon otvaranja stečajnog postupka smanjen na 30 dana sa 60 kako je definisano dosadašnjim Zakonom.
„Još jedna novina jeste status zaposlenih u slučaju uvođenja stečaja, a Predlogom je jasno definisano da se otvaranjem stečajnog postupka otkazuju ugovori o radu koje je stečajni dužnik zaključio sa zaposlenima", naveo je Kujović.