Za uspešan biznis i ostvarivanje profita, nije uvek neophodno da vaša ideja bude originalna.
Mnogi su izgradili vrlo uspešne brendove kopirajući biznise koji su uveliko razrađeni na nekim drugim tržištima. Drugi su pak u potpunosti “ukrali” ideje za proizvode ili usluge od direktnih konkurenata i odlučili da se na ovaj način takmiče u tržišnoj utakmici.
Da kopiranje proizvoda ili usluga nije retkost u poslovnom svetu, najbolje svedoče danas najuspešnije multinacionalne kompanije, koje su vodeći se ovim principom ostvarile prihode koji se mere u milijardama dolara. U nastavku vam donosimo neke od njih.
Instagram priče i Snapchat
Instagram je 2016. godine lansirao funkciju “stories” zahvaljujući kojoj se objavljene fotografije i video snimci brišu sa profila nakon 24 sata. Međutim, ova opcija je u potpunosti prekopirana sa popularne aplikacije Snapchat. Interesantno je da ova opcija na Instagramu verovatno ne bi postojala da je Facebook-ova ponuda od tri milijarde dolara za kupovinu Snapchata prihvaćena 2013. godine. Pošto se to nije dogodilo, Instagram je pokrenuo sopstvenu “stories” funkciju, što je iste godine kompaniji donelo 250 miliona novih korisnika.
Xiaomi i Apple
Jednom prilikom je direktor dizajna globalnog tehnološkog diva Apple, Jony Ive, upotrebio reč „krađa“ kako bi ono opisao u čemu je Xiaomi najbolji. Stručnjaci u ovoj industriji često napominju kako kineska kompanija kopira svog američkog rivala, naročito kada su u pitanju “Mi” telefoni. S druge strane, suosnivač i predsednik Xiaomi-ja, Bin Lin, insistira na tome da postoje razlike, iako je korisnički interfejs izuzetno sličan Apple-vom. Kako bilo, danas je kineski proizvođač pametnih telefona prvi po prodaji u Evropi i drugi u svetu, smenivši na listi upravo Apple.
Google Home i Amazon Echo
Kompanija Amazon je 2015. godine lansirala na tržište Echo – ličnog kućnog pomoćnika, koji zahvaljujući softveru “Alexa” odgovara na pitanja koja mu se postavljaju. Samo godinu dana kasnije, Google je izbacio svoj Home uređaj, sa identičnim funkcijama kao i Amazonov. Upravo na ovom primeru možemo videti da su imitatori realnost sveta tehnologije, naročito kada na sve ovo dodamo činjenicu da je krajem 2017. godine i Apple proizveo identičan uređaj.
Alando i eBay
Braća Samwer dobro su poznata ljudima koji analiziraju imitacije u tehnološkoj industriji. Njihovo umeće u kopiranju inovacija seže još u 1999. godinu, kada su tri brata razvila Alando, nemačku kopiju američkog sajta eBay. U roku od samo četiri meseca eBay je otkupio Alando.de za čak 43 miliona dolara.