Trenutna energetska kriza izazvna ratom u Ukrajini, dodatno je pogodila kompanije čije je poslovanje već bilo ugroženo višemesečnim zatvaranjima usled pandemije korona virusa.
I dok su neke na rubu bankrota usled nemogućnosti da se izbore sa novonastalim tržišnim uslovima, druge ostvaruju rekordne prihode i osvajaju nova tržišta. Dok jedni zatvaraju svoje biznise i otpuštaju radnike, drugi prepoznaju prilike, prilagođavaju svoje proizvode i usluge novim trendovima ili pak kupcima nude nešto sasvim novo.
Kao dokaz za to su mnogobrojne multinacionalne kompanije koje su nastale upravo u vreme najvećih globalnih recesija. U nastavku teksta vam predstavljamo neke od njih.
WhatsApp
Poslednja finansijska kriza iznedrila je aplikaciju za razmenu poruka koju danas gotovo svako ima instaliranu na telefonu. U pitanju je WhatsApp. Bivši rukovodioci „Yahoo-a“, Jan Koum i Brian Acton su tokom 2009. godine kreirali šifrovanu aplikaciju za razmenu poruka koja je omogućila ljudima širom sveta da besplatno komuniciraju u realnom vremenu. Nakon što je ovaj dvojac ubedio pet bivših kolega da ulože novac u tek započeti posao, aplikacija je pokrenuta na iOS operativnom sistemu i ubrzo postala jedna od najčešće preuzimanih. Popularnost je rasla najpre u SAD-u, a zatim i širom sveta. Tokom 2014. godine, WhatsApp je prodat kompaniji Facebook za neverovarnih 19 milijardi dolara.
Airbnb
U mesecima koji su prethodili poslednjoj velikoj finansijskoj krizi između 2007. i 2008. godine, cimeri i bivši školski drugovi Brian Cheski i Joe Gebbia došli su na ideju da u svoju dnevnu sobu postave vazdušni dušek koji bi iznajmljivali ljudima kojima je potrebno prenoćište sa doručkom po ceni znatno nižoj od hotelske. U februaru 2008. im se pridružuje bivši cimer Nathan Blecharczik, kao tehnološki direktor i treći suosnivač kompanije koja je nazvana AirBed&Breakfast. Veb stranica je zvanično pokrenuta u avgustu 2008. na kojoj su se nudile sobe i prazni stanovi ljudima koji nisu uspevali da rezervišu sobe u hotelima. Krajem iste godine svet je pao u recesiju, a kompanija proširila poslovanje. Airbnb je potpuno preuzeo tržište iznajmljivanja stanova jer su tu ljudi videli priliku za dodatnu zaradu, budući da su milioni ostali bez posla. Nakon recesije, kompanija je dobila velika finansijska sredstva i započela je njihova međunarodna ekspanzija. U 2020. vrednost kompanije je procenjena na 75 milijardi dolara.
Uber
Krizne 2008. godine rodila se i ideja za pokretanje Uber aplikacije. Dva prijatelja Travis Kalanick i Garrett Camp prisutvovali su godišnjoj tehnološkoj konferenciji u Parizu koju „The Economist“ opisuje kao „mesto gde se okupljaju revolucionari kako bi iscrtali budućnost“. I baš nakon ovog događaja preduzetnici nikako nisu mogli da dobiju taksi, kada su i pomislili kako bi to sve lakše funkcionisalo putem aplikacije za prevoz. Po dolasku u u San Francisko, Camp je nastavio da se fokusira na ovu ideju i u februaru 2009. dodine kupio ime domena UberCab.com. Njihova mobilna aplikacija omogućava korisnicima da pronađu prevoz i plate ga takođe putem aplikacije koja je povezana sa njihovim karticama. Procenjuje se da danas Uber ima preko 100 miliona korisnika širom sveta i 69% tržišnog udela u SAD-u.