Postoji razlog zbog kojeg bi svi želeli da budu deo velikih kompanija kao što su Epl, Fejsbuk ili Gugl, a to nisu samo dobre plate ili veliki paketi beneficija.Upravo te kompanije imaju izgrađen imidž poželjnog poslodavca. Imidž zapravo pokazuje internu kulturu kompanije, i iz dva razloga postaje sve važniji faktor onih koji traže posao prilikom odabira kompanije.
Postoji razlog zbog kojeg bi svi želeli da budu deo velikih kompanija kao što su Epl, Fejsbuk ili Gugl, a to nisu samo dobre plate ili veliki paketi beneficija.
Upravo te kompanije imaju izgrađen imidž poželjnog poslodavca. Imidž zapravo pokazuje internu kulturu kompanije, i iz dva razloga postaje sve važniji faktor onih koji traže posao prilikom odabira kompanije.
Nove generacije koje stupaju na tržište rada traže nešto više od visoke plate, te im ona nije visoko na listi prioriteta prilikom odabira posla. Njima je od plate važnija pozitivna kultura kompanije, koja ceni i njeguje kreativnost, inovativnost kao okruženje u kojem postoji mogućnost rasta i razvoja, odnosno kolege koji će im u tome pomoći.
Osim toga, oni koji traže posao kroz samo nekoliko klikova mišem mogu doći do svih željenih informacija o potencijalnom poslodavcu.
Kroz ovih 5 načina možete ojačati imidž kompanije i postati poželjan poslodavac:
Stranica ‘Karijere': Personalizovana, interaktivna i prilagođena mobilnim uređajima
Korporativnu stranicu kompanije, deo ‘Karijere’, ‘Zapošljavanje’ kako god je nazvali, odnosno deo stranice gde pozivate potencijalne kandidate da se priključe vašem timu, iskoristite za stvaranje pozitivnog imidža o vama.
Uklopite u stranicu sadržaj poput bloga kojeg jednom mesečno može pisati neko od vaših zaposlenih, postavite video materijale koji prikazuju jedan radni dan u kompaniji ili sadrži kratak intervju sa zaposlenima i redovno ažurirajte projekte na koje ste ponosni. Istaknite osobe koje rade nam tim projektima i na koji način su doprineli uspehu.
Vodite računa da je vaša stranica prilagođena mobilnim uređajima, budući da se drastično povećava broj osoba koje ih koriste za potragu za poslom.
Prilagodite stranicu novim generacijama i osvojite ih sadržajem kroz koji se mogu bolje upoznati s vašom organizacionom kulturom. Tako ćete privući najbolje kandidate, a oni će kroz vašu stranicu dobiti dodatnu vrednost – izvrsnu pripremu za razgovor za posao kod vas.
Skinite prašinu s neaktivnih profila na društvenim mrežama
Potencijalni kandidati vašu kompaniju prvo traže na društvenim mrežama. Neaktivni i zapušteni profili mogu dati utisak isto takve korporativne kulture, iako to možda i nije slučaj. Zaposlite osobu koja će se baviti profilima na društvenim mrežama kako bi povećali vrednost vašeg brenda i bili prisutni upravo tamo gde se nalaze vaši budući zaposleni.
Ispunite profile kvalitetnim informacijama vezanim uz vašu industriju, no svakako zadržite ličniji pristup te opušteno komunicirajte s vašim korisnicima. Svi vole da vide da se iza računara krije prava osoba koja odgovara na njihova pitanja.
Vaši zaposleni: Besplatan marketing i odraz vašeg brenda
Najbolji ili najgori ‘prodavci’ vaše korporativne kulture upravo su vaši zaposleni. Edukujte ih o vrednostima kompanije, na način da svako njih u svakom trenutku znaju koja je vizija i misija te čemu težite u budućnosti. Upravo oni mogu biti vaš najbolji marketing, bolje od bilo koje plaćene kampanje.
Upoznajte ih s društvenim mrežama i na koji način oni kvalitetnim i zanimljivim sadržajem mogu doprineti poboljšanju imidža kompanije, tako da da sama korporativna stranica dobije ličnost i bude autentična.
Oglasi za posao: Koristite jednostavan jezik
Oglasi za posao mnogo govore o vašoj kompaniji i trudu koji ulažete u zapošljavanje, ali i razvoj zaposlenih. Nezgodno sastavljen oglas, s previše fraza a premalo konstruktivnih informacija, potencijalnog zaposlenog može zbuniti. Na taj način vaš oglas se ni po čemu neće razlikovati od oglasa vaše konkurencije niti istaknuti zašto se baš kod vas treba prijaviti.
Sastavite oglas kratak, informativan oglas koji će kandidatima dati uvid u kulturu kompanije. Stavite se u poziciju kandidata te prilikom sastavljanja oglasa pitajte se ‘Želim li ja raditi za ovu kompaniju’?
Misija kompanije: Orijentišite se na buduće zaposlene
Mnogo puta misija kompanije samo je mrtvo slovo na papiru te se kroz nju uopšteno opisuje kompanija i obraća klijentima. Takvim pristupom propušta se prilika za povezivanje s talentima koji bi želeli postati doo vaše kompanije.
Uključite poziv na akciju prema kandidatima. Dodajte detalje šta vašu kompaniju čini izvrsnim mestom za rad i razvoj, i na koji način vašim poslovanjem pomažete široj zajednici. Kroz dve, tri rečenice možete stvoriti povezanost s njima.